| TwEEty_9286 a întrebat:

Funda. Cine imi poate spune si mie toate tarile cu capitalele din Africa, Asia si America? Va rooog. puppy dog eyes

1 răspuns:
| Gimiki97 a răspuns:

Capitala economica Asia: Bangkok (Thailanda);
Numarul statelor din Asia: 47 state;
Statele din Asia si capitalele lor: Afganistan - capitala Kabul, Arabia Saudita - capitala Riyadh, Azerbaidjan - capitala Baku, Bahrain - capitala Manama, Bangladesh - capitala Dhaka, Bhutan - capitala Thimphu, Brunei - capitala Bandar Seri Begawan, Cambogia - capitala Phnom Penh, China - capitala Beijing, Coreea de Nord - capitala Phenian, Coreea de Sud - capitala Seul, Emiratele Arabe Unite - capitala Abu Dhabi, Filipine - capitala Manila, Georgia - capitala Tbilisi, India - capitala New Delhi, Indonezia - capitala Jakarta, Iordania - capitala Amman, Irak - capitala Bagdad, Iran - capitala Teheran, Israel - capitala Ierusalim, Japonia - capitala Tokyo, Kazahstan - capitala Astana, Kirghizstan - capitala Biskek, Kuwait - capitala Kuwait, Laos - capitala Vientiane, Liban - capitala Beirut, Malaysia - capitala Kuala Lumpur, Maldive - capitala Male, Mongolia - capitala Ulan Bator, Nepal - capitala Kathmandu, Oman - capitala Muscat, Pakistan - capitala Islamabad, Qatar - capitala Doha, Rusia - capitala Moscova, Singapore - capitala Singapore, Siria - capitala Damasc, Sri Lanka - capitala Colombo, Tadjikistan - capitala Dusanbe, Thailanda - capitala Bangkok, Timorul de Est - capitala Dili, Turcia - capitala Ankara, Turkmenistan - capitala Ashgabat, Uniunea Myanmar - capitala Yangon/Rangoon, Uzbekistan - capitala Taskent, Vietnam - capitala Hanoi, Yemen - capitala Sanaa;