| wiufh a întrebat:

FUNDA! Salut! Am nevoie de niste sfaturicrying. Am o colega cu care am stat in banca in clasa a 7a si a 8a(acum trec intr-a 9a), si noi eram BF, dar de la sfarsitul clasei a 8a a inceput sa stea cu alte 2 fete, cu care chiulea, fuma, si cu care mergea la pensat si in excursii in strainatate(mentionez ca eu nu sunt genul asta, si nici nu am bani sa merg cu ea la salon si etc).
Ea este o fata destul de ingamfata si egoista, dar ne intelegeam foarte bine, stateam mereu impreuna, ne spuneam toate secretele, si tineam chiar si un jurnal impreuna. Tocmai de aceea m-am simtit atat de lasata pe dinafara cand a inceput sa stea cu celelalte fete si sa se comporte ca ele. O vreme m-a asigurat ca tot cu mine se intelege cel mai bine, dar de cand a inceput vacanta ne-am intalnit doar de ziua mea (o vreme a fost plecata in concediu, pentru asta nu pot sa o condamn). Zilele trecute s-a intors in oras si am intrebat-o daca ne putem intalni, dar de vreo 2 ori m-a amanat pe motiv ca se intalneste cu alte fete din clasa (pe care inainte nici nu le suporta).
Astazi, intr-un final, ne-am vazut. A intarziat o jumatate de ora, dupa care tot ea s-a enervat ca am fost deranjata de asta, apoi a stat cu mine doar 2 ore deoarece se grabea sa mearga la pensat.
Pe de o parte, abia astept sa intru intr-a 9a si sa imi fac noi prieteni, dar pe cealalta... ei bine, nu ma asteptam sa incetam sa ne vedem la fel de des... sau oricum nu ma asteptam sa ajung in situatia de acum.
Ea continua sa imi spuna ca suntem BF, dar dupa cum se comporta... Eu mereu am fost o persoana care iarta comportamentul celor din jur, si care prefera sa se faca ca nu vede lucrurile urate, dar am avut de suferit din aceasta cauza, asa ca nu stiu ce sa mai fac, nu vreau sa o las sa ma manevreze cum vrea, dar nici sa inchei o prietenie de mai bine de 2 ani.
Sa ii spun sincer problema mea ar fi exclus... M-ar acuza ca nu am incredere in ea... Ce sa fac?
Multumesc pentru ca ati avut rabdare sa cititi tot, si sper ca ma veti ajuta...
PS: Sper ca e buna categoria.

6 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Lylya97! Prieteniile adevărate durează o viață cu o condiție, să nu devenim posesivi în acest tip de relație. Sunt convinsă că peste câțiva ani, maturizându-te, vei înțelege ce am vrut să spun. Nu te împiedică nimeni să ai alți prieteni (fete și băieți) în același timp. Bine ai pășit în adolescență, @Lylya97, vor fi momente frumoase dar și momente tensionate, vei fi fericită dar și furioasă, sunt etape inevitabile spre maturizare. Deocamdată bucură-te de vacanță, distrează-te și apreciază tot ceea ce ai.
O zi cu zâmbet să ai!

| emillie a răspuns:

Doamne,pensatul asta!laughing
scuze. deci,revenind, lasa-i putin spatiu,sa ii fie dor de tine,bineinteles asta daca chiar tine la tine. si in al doilea rand,asa sunt majoritatea oamenilor,se plictisesc, cauta mereu chestii noi si etc, deci probabil le va lasa si pe fetele alea intr-o zi. poate nici macar ea nu este de nasul tau.deci. asteapta liceul!happy

| wiufh explică:

Imperia, probabil ai dreptate, si poate intr-adevar voi intelege mai bine totul peste ani.
Strumf, iti multumesc pentru sfat.
Iar Alexandra, chiar apreciez ideea ta, si recunosc ca nu m-am gandit ca probabil ma barfesc si asta ma cam intristeaza... dar din pacate nu este o solutie sa o ignor cateva zile, pentru ca deja ea ma ignora pe mine de cand cu acele, cum ai spus tu, "bitchy"...

| wiufh explică:

Acum am vazut si raspunsul tau, multumesc mult, Emillie! happy
Toate sfaturile voastre imi sunt de folos, multumesc.happy

| wookiebear a răspuns:

As vrea sa iti zic sa nu o mai contactezi vreo 2-3 zile dar nu stiu daca ai facut pentru ca nu ai scris daca nu ai facut sa o faci si sa vezi daca ea te contacteaza inapoi... daca da...ei bine cred ca ei chiar vorbea serios cand zicea ca esti BF a ei daca nu eu cred ca mai mult se foloseste de tine vede ca nu zici nimic si zice ca las ca nu comentezi si ca face ce vrea si asa mai departe sau mai mult sta cu tine si ea impreuna cu bitchy alea te barfesc apropo ai luat barfitul in considerare? pentru ca toate sclifositele si bitches barfesc! si daca chiar vezi ca nu merge eu zic sa iti faci alte prietene si sa mergi mai departe si stiu ca e greu si eu am patit asa da mno ce sa faci daca unii oameni se schimba asa

Sper ca ti-am fost de folos!

| Strudel2punct0 a răspuns:

Pai stii.asa se intampla de cele mai multe ori in viata...raspunsul meu.treci pestehappy.o sa.ti faci noi prieteni la liceu... unii care sigur vor sta cu tinehappy