| JohnSeed a întrebat:

[FUNDA] Salut TPU. Am o problema de foarte mult timp, depresia. Nu pot sa explic toate motivele pentru ca ar trebui sa scriu o carte. LA PROPRIU. Voi incerca sa explic cateva totusi. Una din marile mele probleme este ca efectiv nu am prieteni, chiar nici unul. Motivul principal este ca nu sunt ca altii, si chiar daca sunt cateva persoane care se aseamana cu mine au de mult o opinie gresita despre mine pentru ca toti cei care nu ma accepta pentru ca nu sunt smecher, cool si nu am tigara in gura de la 11 ani au spus atat de multe minciuni despre mine incat nu prea e cale de rezolvare. In fiecare zi isi bat joc de mine la scoala si fac totul pentru a ma face de rusine. Daca ar fi asta singura problema ar fi mai bine, dar am si o familie care efectiv imi cere prea mult si este mereu nemultumita, chiar daca la scoala am note foarte bune si pierd ore si ore cu invatatul si lucratul in plus. Absolut nimeni nu ma vrea, nu ma apreciaza si de oricine as da, mai multe insulte si mai multe injuraturi la adresa mea. Din nou, am multe alte probleme, dar daca aceasta s-ar rezolva, as avea puterea sa le rezolv si pe celelalte. Nu vreau sa fiu popular, vreau macar sa am 1-2 persoane cu care sa pot vorbi ce tin in mine de atata timp. Vreau sa simt si eu ca am o persoana in care pot avea incredere. Din punctul asta de vedere lucrurile devin din ce in ce mai rele de ceva timp si chiar am nevoie de ajutor pentru ca am devenit o persoana care chiar nu mai are vointa sa traiasca si sa mearga mai departe.

Chiar nu stiu de ce se intampla asta tinand cont ca totdeauna am incercat sa fiu cate de amabil posibil cu toti colegii si i-am ajutat oricand aveau nevoie. Raspunsurile de tip "Ignora-i ca sunt prosti" sincer nu ajuta. Daca tot restul clasei ar fi impotriva ta, si-ar bate joc de tine in fiecare zi si s-ar lua de tine nu cred ca poti sta asa indiferent.
Cu diriga/profii si chiar directoarea nu e de discutat. Asta e un lucru deja incercat de nenumarate ori si nici un rezultat.

P.S.: Dau funda persoanei cu un raspuns care ma ajuta.

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Popescu_Denisa_1997_IeN8 a răspuns:

Heiiii! In primul rand ca sa te apropii de oameni nu trebui neaparat sa fi bun cu ei. De obicei cand esti bun esti luat de prost. Evita sa te descarci din prima oemenilor din jur. Incearca mai intai sa-ti creezi un cerc de prieteni. Incearca sa-ti "selectezi" oamenii lanaga care tu ai vrea sa traiesti. Este ok ca inveti, ca te straduiesti, insa asta nu este un remediu. De obicei oamenii de genul tau se refugiaza in asta. Nu o face. Rezerva-ti timp pentru a iesii cu cineva la un suc, un film etc. Incerca sa ii inviti tu. Socializeaza cu ei dar tot odata pastreaza-te silentios. Descopera-i, citeste-i. Apoi fa o selectie si creeaza-ti prieteni. Daca ti-a placut de o anumita persoana, daca te-a facut sa te simti in apele tale inseamna ca aveti o potrivire de caracter, s-a creat o prietenie. Repeta chestia asta. Usor, usor o sa deveniti apropiati si o sa vina totul de la sine.
Succes!

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Gaseste-ti o pasiune si ocupa-te de ea cu... pasiune happy In primul rand ca nu te mai gandesti atat de mult la problemele pe care le ai la scoala. Apoi iti dai singur un scop in viata. Cand incepi sa ai rezultate, colegii te vor aprecia pentru ele si vor realiza ca esti mult mai mult decat acel neica-nimeni care au crezut ei.
De preferat ca acasta pasiune sa nu fie in domeniul sportului. Incearca sa faci acasa exercitii, nu mult, cate o jumatate de ora pe zi dar IN FIECARE ZI. Vei arata mai bine iar fetele vor incepe sa te observe. Sa vezi ce ajuta asta la depresie! Si iesi in fiecare zi la alergat pentru alta jumatate de ora.

| gabriel87000 a răspuns:

Deja la ani astia ai chiar asa de multe probleme? ai familie? ai copii? ai servici? multe lucruri depind de tine incearca sa socializezi.nu fa zi de zi acelasi lucru iesi din monotonie.totusi ai o viata tu tio faci tu tio dirijezi. poate alti sa-ti spuna mii de lucruri ce sa faci daca tu iei niste decizi e egal cu 0 ceti spun alti.iesi din monotonie, cautati prieteni pe masura ta, converseaza cu alti, fa ce-ti place,

| cristinela4 a răspuns:

Incearca sa-te degajezi... piermite-i lumii sa te cunoasca!