| LeonovATgates a întrebat:

FUNDĂ! Salut TPU... eu am o situație mai complicată puțin și chiar vreau să rezolv. Deci, eu am ADHD, cred... Am câteva sindromuri. Când am intrat în liceu am zis asta dirigintei ( eu nu eram diagnosticat cu nici un act ), nu am crezut că e aşa important, dar diriginta a vrut ca psihologul şcolii să mă vadă.
Problema e următoarea:
Psihologul vrea să îmi facă o caracterizare ca mai apoi să merg împreună cu unul din părinți la psihiatru pentru un test.
Dar eu nu mai vreau să merg...am făcut acasă nişte terapie cu sunete care arată că nu am nimic. Am încercat să îi explic dirigintei dar nu m-a oprit din vorbit și mi-a zis că mă exmatriculează.
Întrebările mele sunt :
-Pot să renunț la asta?
-Dacă caracterizarea iese ok, voi merge la psihiatru? (familia mea are proboeme financiare și nu ne permitem).
-Cum rezolv cu diriginta?

Răspuns Câştigător
| EGGc a răspuns:

Hei, nu cred ca poti renunta fara ca sa ii faci probleme dirigintei. Dacă testul demonstrează că ai avea ADHD vei continua "terapia " cu psihologul școlii, daca scoala nu are asa ceva vor rezolva sa mergi regulat la un psiholog ( nu ii lasa sa te oblige sa plătești, este dreptul tau). Cat despre psihiatru, probabil vei merge la niste examinari periodice(o dată la 2-3 luni), daca esti minor vor compensa sau chiar vor fi gratuite ședințele. (Eu m-am născut cu rotula instabilă, adică la anumite cazaturi genunchiul era dispus la dizlocari, radiografiile si controalele au fost gratuite persoanelor sub 16 ani, nu stiu de psihiatru dar nu trebuie sa fie prea diferit) si probabil niste pastile compensate (aici chiar nu stiu).
Dacă nu ai nimic probabil te vor obliga un timp sa mergi la psiholog, după vei scapa.
Baftă si sper ca totul sa fie in regula, sa nu iti fie frica, e spre binele tau.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat