| Beautifullies a întrebat:

FUNDA+VOT! Buna TPU! Sunt noua pe aicibatting eyelashes so... nu prea ma descurc. In fine. Cred ca am o depresie sau ceva psihic. Si nu stiu cum sa rezolv asta. Pai... cand doarme o prietena la mine, sau cand dorm cu altcineva in afara de mama [ sunt fata, mentionez ], nu stiu de ce, dar nu pot sa dorm. Nu imi este frica sau asa ceva, dar efectiv nu ma ia somnul. Mentinonez ca eu dorm cu mama mea, pentru ca tata s-a invatat sa doarma singur si se intinde pe tot patul si mama nu prea mai are loc langa el, si de aceea doarme cu mine. M-am obisnuit sa dorm cu ea si numai cu ea. Acum, as vrea sa ma dezobisnuiesc, dar nu pot. Nu imi este frica sa dorm singura dar nu ma ia somnul. Am folosit si o lampa pe care sa o tin aprinsa noaptea dar nimic straight face Nu stiu cum sa inving aceasta teama. Credeti ca ar trebui sa merg la psihiatru sau ce sa fac? [am 13 ani, stiu ca nu este normal dar va rog nu incepeti cu criticile ]

Răspuns Câştigător
| Phantasmagoria a răspuns:

Cred ca ar trebui sa stai linistita in camera ta, te uiti la un film sau citesti o carte, ceva...mananci sau vorbesti la telefon(ceva care sa iti ocupe timpul) si va trebui la un moment dat sa te apuce somnul. Inainte sa adormi mama ta va veni la tine si iti va spune noapte buna,o imbratisezi si nu trebuie sa iti faci griji, Chiar daca tu nu stii asta, in subconstientul tau esti ingrijorata, pentru ca esti atasata de mama ta. sper ca ti-am fost de ajutorbig grin

6 răspunsuri:
| Rustin a răspuns:

Nu stiu ce sa zic
eu cand eram mic zbieram candd era vornba de culcare
incearca sa spui si u cateva rugaciuni cat esti in pat si posibil sa adormi
bafta si spor la dormitat

| briana a răspuns:

Pai tot ce trebuie sa faci e sa incerci sa dormi fara mama ta adic stiu ca in primele seri nu iti va fi prea bine dar numai asa vei sacpa de situatie. Dupa 2/3 seri vei fi ff obosita si te va lua somnul noaptea si vei durmi ca un prunc dar fara mama ta. Inpportant e ca oricat tiar fi de somn sa nu dormi ziua. nu are cum sa nu functioneze. Dar daca totus nu merge de si nu prea cred va fi cazul uni psiholog. Incearca tu asta si in mai putin de o saptamana vei reusi sa sacapi de aceasta problema.

| UndiscoveredSoul a răspuns:

De obicei cand dorm la o prietena au ceva de genu iau mereu ceva de acasa cu mine. de ex iau o bluza de pijama a mamei mele si dorm cu ea sau imi agat la chei o jucarie-breloc si de obicei adorm prvind-o

| Deyu_4766 a răspuns:

Stiu cum ewinking eu am 14 ani [fac in august] daca nu dorm cu fratemiu imi vine sa ma bag sub patura, bine nu chiar asa dar nici eu nu pot sa dorm nu te duce la nici un psihiatru [ iti zice sa iei somnifere si nu's bune] in primul rand relaxeazate [emotiile astea ] si nu te gandi la celalalt [daca doarmne dal in colo] baga si tu capu in perna si incearca inchide ochii si ai sa vezi poate reusesti eu asa fac inchid ochii is numa o data ma auzi Grrrrrrrrrrrhappy BAFTA!

| Beautifullies explică:

O sa sau funda promit dar mai astept cateva raspunsuri :*!

| SmilePlease a răspuns:

Doamne fereste sa mergi la psihiatru. nu e chiar asa de grav. si eu am 13 ani dar nu prea am probleme de genul asta. oricum mi se intampla si mie sa nu ma ia somnul daca nu dorm cu mama ( situatie asemanatoare cu a ta tongue) si o sa razi daca iti spun ce fac in cazuri d-astea... de obicei se intampla sa vina lumina de afara ( noaptea), prin fereastra, pana pe mine.iau o carte care sa ma intereseze cat de cat ( daca e plictisitoare nu ma ia somnul) si incerc sa citesc pe intuneric, numai pe lumina slaba de afara. intr-un final imi obosesc ochii si adorm instantaneu. intr-o dimineata m-am trezit efectiv cu burta pe carte laughing. Incarca si varianta mea, poate merge. Good luck! happy