| lolo23 a întrebat:

Fundaa.Am inceput sa transpir :-s. ramane pata aceea pe bluza, dar nu miroase.

ma spal in fiecare zi, folosesc deodorant etc. ce pot face sa ameliorez transpiratia?

are vreo legatura ca inca nu am ciclu?

3 răspunsuri:
| Skittles19 a răspuns:

Buna!
Este unul din semne. Inseamna ca ar trebui sa fii atenta pentru ca in curand iti va veni menstruatia. Sigur ca acum nu iti vine intr-o zi sau doua, ci cand organismul nostru este pregatit. Fa in fiecare zi dus si foloseste antiperspirante. Nu ai ce sa faci, tu trebuie doar sa iti pastrezi igiena.
Sper ca te-am ajutat.
Pa, pa!

| albinuta_2886 a răspuns:

Din pacate nu poti face prea multe. Poti doar sa "maschezi" transpiratia.
In primul rand nu folosi deodorante roll on pentru ca acelea iti coloreaza transpiratia galbui. Eu le prefer pe cele tip spray pentru ca nu incarca piele.
Nu purta haine care iti vin foarte stranse in zona axilei, care stau lipite.
Nu purta haine din poliester si alte chestii fabricate chimic. Poarta doar bumbac - pielea va respira mai usor si se va reduce transpiratia.
Nu purta haine deschise la culoare sau cele la care se vad foarte tare petele ude.
Si faptul ca transpiri foarte mult nu are legatura cu faptul ca nu ai menstruatie. happy

| zuzalinabia a răspuns:

Esti in perioada pubertatii si e normal sa transipiri mai mult