| GwenS a întrebat:

Fundaaa:as vrea si eu niste superlative ale africii. funda!+vot.

Răspuns Câştigător
| ImmortalQueen a răspuns:

1. Arhipelagul Indonezian este cel mai mare arhipelag din lume.
2. Peninsula Arabia este cea mare din lume.
3. Asia este cel mai mare continent de pe glob-44 milioane km².
4. Muntii Himalaya sunt cei mai inalti munti de pe glob.
5. Varful Everest este cel mai inalt varf din lume.
6. Vulcanul Krakatu are cea mai puternica eruptie din lume.
7. Podisul Tibet este cea mai inalta regiune de pe glob.
8. ÃŽn localitatea Cherpunji s-a inregistrat cea mai mare cantitate de de precipitatii de pe glob-peste 22000mm.
9. La Oinreacon s-a inregistrat cea mai scazuta temperatura de pe glob--71ºC.
10. Huang He este fluviul cu cele mai mari schimbari ale cursului de pe glob.
11. Huang He este fluviul cu cea mai rapida inaintare in ocean de pe glob.
12. Fluviile Gange si Brahmapurta formeaza cea mai mare delta de pe glob.
13. Lacul Baical este cel mai adanc de pe glob- 1620m.
14. Marea Caspica este cel mai mare lac de pe glob.
15. Marea Moarta este cea mai sarata de pe glob.
16. Taigaua Siberiana este cea mai mare din lume.
17. Vraganul urias este cea mai mare soparla din lume.
18. Asia este cel mai populat continent de pe glob-3, 5 miliarde de locuitori.
19. Asia este continentul cel mai dens populat de pe glob-130 loc/km².
20. Mongolia are cea mai mica densitate de pe glob-1, 6 loc pe km².
21. Campia Chinei de est este cea mai populata regiune de pe glob.
22. Asia are cea mai veche civilizatie urbana de pe glob.
23. Jerihon este cel mai vechi oras de pe glob.
24. Damasc este cea mai vechi capitala de pe glob.
25. Tokaido este cel mai populat megalopolis de pe glob.
26. China este cea mai populata tara de pe glob-1, 25 miliarde de locuitori.
27. China este cel mai mare producator mindial de carbuni.
28. Asia este pe primul loc pe glob la rezerve si productia de petrol.
29. Arabia Saudita este cel mai mare producator de petrol de pe glob.
30. China este cel mai mare producator de minereu de fier de pe glob.
31. Asia este pe primul loc pe glob la productia de staniu.
32. China este cel mai mare producator mondial de fier.
33. Japonia este cel mai mare constructor mondial de autovehicule si nave maritime.
34. Asia ocupa primul loc pe glob la productia de aparate radio si televizoare.
35. Asia ocupa primul loc pe glob la productia de ciment.
36. Asia este pe primul loc pe glob la exploatarea lemnului.
37. Asia este pe pirmul loc pe glob la industria textila: bumbac, iuta, etc.
38. Asia este cel mai mare producator de plante tropicale si subtropicale din lume.
39. Asia este cel mai mare producator de cereale din lume: orez, grau…
40. Asia ocupa primul loc pe glob la numarul de bobaline, caprine, porcine…
41. China ocupa primul loc pe glob la numarul de bovine si porcine.
42. India ocupa primul loc pe glob la numarul de caprine, bubaline.
43. Mongolia ocuma primul loc pe glob la numarul de bovine pe cap de locuitor.
44. Chiha ocupa primul loc pe glob la productia de carne.
45. India ocupa primul loc pe glob la productia de unt.
46. Asia este pe primul loc pe glob la produuctia de matase naturala.
Seikan este cel mai lung tunel sbmarin din lume, leaga I. Honsu de Hokaido

| ThePrinceJoker a răspuns (pentru ImmortalQueen):

Fata a cerut superlative din africa nu din lume

| Pipirig_Rareş_1993 a răspuns (pentru ImmortalQueen):

Proasto, stii sa citesti? acolo scrie AFRICA

3 răspunsuri:
| Dakota a răspuns:

Africa este al doilea continent ca marime de pe Terra si cel mai populat dupa Asia. in Africa se gaseste Nilul, cel mai lung fluviu din lume si Sahara, cel mai mare desert din lume. Cel mai inalt punct al continentului este Muntele Kilimanjaro din Tanzania (5.895 m), iar cel mai jos punct este lacul Assal situat in micuta tara Djibouti (156 m sub nivelul marii). Africa are o suprafata de 30, 244, 050 km² incluzand si insulele adiacente, ocupa 20, 3% din suprafata terestra a planetei. Cu peste 800 de milioane de locuitori in 54 de tari, Africa este gazda a unei septimi din populatia totala de pe glob.

in Africa isi are originea rasa umana, de-a lungul vaii Marelui Rift African ce traverseaza Etiopia si Kenya fiind descoperite acolo cele mai vechi schelete ale inaintasilor oamenilor de azi.

Sper ca te.am ajutat happy