| anonim_4396 a întrebat:

He! Va rog ascultati-ma si ajutati-ma! Eu am o prietena foarte buna in clasa (suntem cls 9). Ne cunoastem din mai 2013. Ea este o fata foarte inteligenta si cu picioarele pe pamant, dar de ceva vreme a luat-o razna. In clasa a 8 a ea a avut un profesor la muzica nou (24 ani; acum 25). Acesta e/a fost super dragut, acesta s-a dat la ea si chestii. Ea a picat in plasa lui si au fost impreuna din martie pana in iulie. Din iulie acesta nu a dat niciun semn, ea a plans ca o idioata foarte mult. Acum, in octombrie, ea a fost sa viziteze fosta scoala si l-a gasit acolo. El s-a dat din nou la ea si chestii. I-a cerut sa se impace cu el, dar ea a zis ca nu vrea sa se mai ascunda si nu da in branci sa se impace cu el, deoarece el deja locuieste cu o femeie de varsta lui si ea planuieste deja o nunta. Profesorul (el) o tot cauta pe prietena mea, o suna, ii trimite mesaje. Iar ea de ceva timp tot imi zice ca vrea sa se impace cu el acum. Nu stiu ce sa ii mai fac! Nu-si face temele, intarzie, cand se cearta cu el plange incontinuu + ca daca afla tatal ei, o ucide! Mentionez ca parintii sunt despartiti, ea nu si-a vazut niciodata mama naturala, tatal s-a recasatorit si acum s-a despartit si de a doua nevasta. Ea isi permite orice, ii da tatal ei bani si o duce peste tot. Eu am incercat sa vorbesc cu ea, dar nu ma mai asculta... Am incercat sa o duc la un psiholog, dar nu vrea. Nu vreau sa fuga cu profesorul ala si sa lase balta scoala. Ce as putea sa fac? Nu pot sa ii spun tatalui ei ...ma tem pentru ea... Ce pot face?

3 răspunsuri:
| Dlkee a răspuns:

Dupa parerea mea, eu daca as fi in locul tau m-as duce si as vorbi cu profesorul si i-as spune sa o lase pe prietena ta in pace, altfel ii spui directoarei, sau te duci la nevasta-sa profului si ii spui ca el nu o lasa in pace pe prietena ta.

| ingerpalid a răspuns (pentru Dlkee):

Eu as merge la nevasta lui, dar aceasta este o gura sparta si ar spune la toti oamenii din satul colegei mele, iar tatal ei si-a facut un nume acolo... si de vorbit cu profesoru'nu prea pot, deoarece pe facebook nu stiu cand e el pentru ca intra si iubita lui si prin mesaje...iar vede iubita.

| Lary9419 a răspuns:

Wow! Cam grea aceasta situatie.
Eu cred ca profesorul ala vrea doar sa profite de ea.
Ar trebui sa vorbesti cu tatal fetei, sa-i explici situatia si sa-l rogi sa nu actioneze impulsiv.Adica sa incerce sa inteleaga situatia si sa nu o judece pe fiica sa. Daca nu vrei sa vorbesti cu tatal ei du-te la un psiholog si explica-i ce se intampla si vezi ce sfat iti da sau apeleaza la un adult in care ai tu incredere.