| Alessia_5785 a întrebat:

Heei :* :* sunt clasa a 8-a si vreau la liceu sa fac filologie bilingv-engleza. Vroiam sa stiu cand o sa fie examenul la engleza pentru bilingv si cum pot sa ma pregatesc, adica exista carti speciale pentru asa ceva? Voua cum vi se pare? E greu? :* :*

1 răspuns:
| Satango a răspuns:

Bună!

Atâta timp cât nu şti limba engleză este foarte greu. Acea profesoară se aşteaptă să vă descurcaţi cât de cât cu engleza, să puteţi avea o discuţie în limba engleză. Nu să vă înveţe ea lucruri ca de exemplu nişte cuvinte care le-aţi învăţat în clasele mici.
Te poţi pregăti şi cu carte :
Învaţă engleza fără profesor

Dar, e cel mai bine să iei ore, cel mai bine în particular deoarece vei înţelege mai bine şi atunci când vei greşi el te va corecta. Nu e ca atunci cănd citeşti o frază şi nu te corectează nimeni, tu consideri că ai zis corect, chiar dacă nu e aşa.

Baftă!