| Sahara1900 a întrebat:

Heei TPU, am multe curiozitati si de aceea dau multe mesaje! Cum imi dau seama ca sunt iphondra? Parintii mei zic ca ma gandesc prea mult la boli si nu imi ocup timpul cu ceva contructiv! De mica am avut " niste probleme ", nu acceptam faptul ca oamenii o sa moara si ma speriam cand ma gandeam la asta! Am incercat sa fac chestii contructive dar tot caut boli si le aseman cu " viroze " cum ar zice parintii mei! Sfat?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa incetezi sa mai cauti boli si simptome bolnacisioare si sa te focusezi pe carte si ce ai de invatat la scoala, eventual opere literare, carti de geografie, aventuri, dragoste, roice, numai legat de boli sa nu fie.
Intr-adeavr, este vorba de ipohondrie care este o boala mentala grava.
Daca vrei sa te bucuri de viata si de copilarie, pune mana si citeste lecturi fericite, vizioneaza comedii, iesi afara in aer liber si te plimba si lasa cautatul bolilor pe internet.

| sierra1 a răspuns:

"am multe curiozitati... Sfat?"

nu e cazul, e foarte bină să fii curios, să cercetezi, să nu crezi orice rah_t

| Andreeush a răspuns:

Părinții tăi au dreptate.
Nu te mai gândi la toate bolile că îți faci rău.
Te stresezi inutil în loc să îți ocupi timpul cu altceva.

| Demidol a răspuns:

Daca te gandesti la boli si se mai intampla "sa le ai pe toate", atunci sigur esti ipohondra.
De murit, toti murim odata si odata. Tot ce e viu, moare: oameni, plante, animale...
Daca nu am muri, ar trebui sa nu ne mai inmultim. Ca altfel... nu loc, nu mancare, nu nimic.

| DanyDav a răspuns:

Dar de nodul de scota sau de scondru ai auzit?
Se zica ca cel putin 50% din motivele care concura la cauzarea unei boli, sunt pe baza de stres si psihice, deci cu cat te gandesti mai mult la asta cu atat ai sanse mai mari sa le atragi.

| DevilRock a răspuns:

Știi ce înseamnă acest termen?