| Marin_Sara_1992 a întrebat:

Heey, am o problema. Sunt clasa a 8 a și am fost la un centru de simulări de curând și am susținut o simulare la română, unde m-am descurcat destul de prost, cel mai probabil o sa iau nota sub 9, poate chiar sub 8.50. În plus, am mai fost la un test de intrate dintr-un anumit liceu privat si am luat 8, 75 in condițiile în care profa de meditații îmi spunea cu o zi înainte sa susțin testul ca e sigura ca o sa iau 10. Ei bine, aici e și problema, dacă as fi un copil de 8, 75 nu mi-ar fi greu sa îmi accept nota, dar știu ca pot mai mult. La școala la toate testele de la romană am luat 10, la teza 10 nu am luat o nota sub noua la romană de o gramada de timp, variantele pe care le mai lucrez acasă le fac de 9.50 - 10.00, ce mai fac la meditații fac bine, in sensul ca dacă facem variante le fac bine, foarte bine, majoritatea fără greșeala. Și culmea problema cea mai mare este la gramatica, unde nu ar trebui sa fie greșeli, literatura o fac frumos, curat. Profa de la acel liceu mi-a spus ca literatura mea e PERFECTA, dar greșesc la gramatica chestii pe care de exemplu acasă nu le-aș greși niciodată, sau la școala... adică eu pierd puncte la exerciții banale, unde nu as avea voie sa pierd și la literatura, care este subiectiva, de obicei fac pe placul tuturor. Și nu știu care e problema. De ce pierd așa mult la gramatica? Și de ce fix in momente importante? La teza/teste nu as face greșelile alea. Și va rog fără chestii de vai ai avut emoții, ca n-au fost! Chiar nu prea, poate putine, dar nu mari. Ce sa fac? Și anul trecut la simulare din a 7 a la romană am luat 8, 65; parca nu reușesc sa trec bariera și sa iau peste noua la un examen de genu. Nu știu de ce, nu știu ce sa fac...

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

La orice test după ce termini citește tot ce ai scris pentru a corecta unele erori.