| Didi1234567890 a întrebat:

Hei, alaltăieri seară am observat pe lenjeria intimă o pată maro și secreție cu sânge. A doua zi după puțin efort lenjeria intimă era plină de sânge, mi-am pus un absorbant dar a mai curs foarte puțin sânge. Azi nu a mai curs deloc, doar pete maro. Țin să menționez că nu am mai avut menstruație niciodată. Ar trebui să mă îngrijorez?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ar trebui sa te ingrijorezi, doar sa te protejezi cu tampon si sa-l schimbi de cel putin 2 ori pe zi.
Spalarea pasaricii trebuie sa se faca dimineata si seara, cu apa calduta si sapun, pentru a elimina resturile de secretie sau resturile de sange.
Din acest moment, se poate spune ca a debutat ciclul tau menstrual.
Discuta cu mama ta despre menstruatie, ca sa afli cum si cand iti va veni de acum incolo, fiindca tu ai mostenit-o pe mama ta.

1 răspuns:
| Denisa0954 a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Asa este menstruatia la început