| Sabretooth a întrebat:

Hei, am o întrebare in legătură cu admiterea la facultate.
Eu fac liceul la sat si acum fiind in clasa a zecea e timpul să mă gândesc la carieră.
M-am gandit că cel mai bine ar fi să dau la facultatea de Medicină Veterinară din Iași, am intrat pe siteul lor si am verificat tabelul cu locuri, acolo avea o categorie Absolvent liceu din mediul rural dar problema era că erau 25 de locuri pe buget si nici unul pe taxă deci in cazul in care nu sunt admis, nu pot aplica cu taxă? Dacă am făcut liceul in mediul rural nu pot aplica cu taxă? Las link mai jos să verifice cine vrea

http://www.uaiasi.ro/......icenta.php

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Din cate stiam, cei care au facut liceul la sat au locuri la buget automat.
Depinde ce faci la test. Iar departajarea se face in functie de media finala de la admitere. Chiar daca nu apuci pe locurile de la buget, vei intra la taxa (daca te incadrezi cu media). Poate iti va raspunde cineva concret cum sta treaba.