| DedeeAndreea a întrebat:

Hei.Am o problema..de fapt o gramada de probleme.Viata mea nu este asa cum imi doresc sa fie.Din contra,e plina de dezamagiri,tristeti si nimic nu este bine.
Povestea mea incepe asa: m-am nascut in anul 2000, cand sora mea avea 16 ani, unul din fratii mei avea 13 ani, iar celalalt frate 5 ani.Deci m-am nascut ultima.Toti fratii mei sunt vitregi,sora si fratele meu din partea tatalui meu care a fost casatorit cu mama lor, si inca un frate din partea mamei mele care a fost casatorita cu tatal fratelui meu.
Acum cei doi frati din partea tatalui locuiesc la casele lor(dar ne vedem chiar foarte des,la o saptamana, pentru ca eu merg la balet in fiecare sambata cu sora mea si cele doua fete ale ei(eu sunt matusa lor).Mi-as fi dorit sa nu ma nasc.
Si acum incep problemele mele.Am o viata groaznica.Parintii mei sunt batrani, mama are 40 si ceva de ani iar tata 50 si ceva.Bineinteles ca ei sunt demodati, si imi spun ca la varsta de 13 ani nu e ok sa am un iubiit.Nu pot sa vorbesc nimic cu mama,pur si simplu nu pot sa ii spun problemele mele, ea nu m-ar intelege deoarece ea la varsta mea avea alte preocupari.Cu tata mai vorbesc,si e ciudat faptul ca ma inteleg mai bine cu tata decat cu mama,el stie sa rezolve o problema, nu se panicheaza ca mama.La scoala nu pot spune ca nu am prieteni, dar majoritatea sunt falsi.Chiar azi m-am certat cu o prietena foarte buna si din cauza asta am plans toata ziua.La scoala,multi ma critica pentru faptul ca sunt inalta si slaba, si nici mie nu imi place faptul ca sunt inalta.Am fost cu un baiat care m-a inselat..si cand m-a inselat m-am taiat,, si acum am semne pe maini.Devenisem emo,incepusem sa ma imbrac in negru,sa ascult muzica pe care o asculta cei emo, doar din cauza ca ma gandeam ca cei emo ma vor intelege si voi reusi si eu sa intru in anturajul lor.Dar mi-am dat seama ca trebuie sa fiu eu insumi.
Cam toti prietenii ma barfesc pe la spate..baiatul pe care il iubesc s-a despartit azi de mine(oricum statea cu alte fete in preajma mea,le lua in brate,radea cu ele,si de mine nici nu ii pasa,nici macar nu se uita la mine), in ultimul timp ma simt foare singura.Chiar nu mai am pe nimeni.Nu mai gasesc niciun motiv sa traiesc.Plus de toate astea,mai sunt si timida, ceea ce ma afecteaza foare mult.Chiar imi doresc sa vorbesc cu cineva, sa ies din aceasta stare.Acum o luna am incercat sa ma sinucid cu pastile,pentru ca toti colegii de la scoala isi bateau joc de mine,si viata mea era si mai trista de atat.
Nu mai am puterea sa incerc sa ma sinucid.Dar ce sa fac? Ziua sunt fericita,dar seara cand ajung acasa incep sa plang si plang ore in sir,nu ma mai pot ridica,stau intinsa pe jos gandindu-ma la cum ar fi daca as muri, poate ceulalti ar fi mai fericiti fara mine. sad Ce as putea sa fac? Cu cine sa vorbesc? Credeti ca ar fi mai bine daca m-as sinucide?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Draga mea. Esti inalta si slaba. Aia este bine. Cand te vei mai implini vei arata minunat. Ai abia 13 ani si nu esti inca formata pentru viata sexuala dar toti la vrsta ta au avut un iubit ascuns pentru simple jocuri copilaresti. Daca ceilalti rad de tine acuma este pentru ca sunt copii. La 20 de ani va fi altfel. Eu iti spun din pozitia unui om care a vazut multe in viata lui si care are o varsta inaintata. Aia cu Emo este o aiureala totala iar taiatul e si mai aiurit. Prieteniile si despartile rapide sunt normale la varsta voastra. Sa nu mai vorbim ca oamenii se comporta asa si la varste inaintate. O sa ai multe probleme in viata. Priveste cu optimism si universul va complota cu tine impotriva celor rai. Incearca sa vorbesti cu medicul (asistenta) scolii sa te trimita la un psiholog (nu este acelasi lucru cu pshiatrul, deci nu este o rusine).
Intre timp citeste si aici: http://www.portalroman.com/articole/gandirea-pozitiva.php

| Doub a răspuns:

Astea sunt dramele tale? Si ce daca parintii tai sunt batrani? Fii fericita ca macar sunt acolo langa tine! De ce nu apreciezi viata si tot ce ai? Tu realizezi cati mor de foame, cati sunt bolnavi, maltratati si totusi lupta pentru viata lor! Faptul ca prietenul tau s-a despartiti de tine numesti tu o drama? Doamne fereste! Ai 13-14 ani si vrei sa te sinucizi? Si ce rezolvi daca o faci? Crezi ca te vei simti mai bine intr-un colt al iadului? Crezi ca noi nu avem probleme(poate mult mai grave ca ale tale, dar asta nu inseamna ca gata ne aruncam de pe bloc..nu,ci dimportiva luptam pentru ca fiecare lucru are o rezolvare). Legat de prietena ta cu care te-ai certat.Bun venit in realitate! Asa sunt majoritatea oamenilor din ziua de azi:prefacuti, dar sta in puterea ta sa fii diferita, sa fii un exemplu pentru ceilalti! Traieste-ti viata la maxim si termina cu prostiile astea cu sinuciderea! Ai 13 ani, copile
! In viata trebuie sa inveti sa privesti totul cu speranta! Si legat de cum arati! Ai fi preferat sa fii mica si grasa? SAu sa ai 200 de kilograme? sau sa nu ai o mana sau un picior? Apreciaza ce ai! Multumeste-i Lui Dumnezeu ca te-a salvat de la prima incercare de sinucidere.Ar trebui sa o iei ca o noua sansa la viata!

| Radu284 a răspuns:

"Parintii mei sunt batrani, mama are 40 si ceva de ani iar tata 50 si ceva."

@.@
Sunt deja cu un picior in groapa, nu?

"multi ma critica pentru faptul ca sunt inalta si slaba, si nici mie nu imi place faptul ca sunt inalta."

Da, era mai bine daca erai mica si grasa...

WTF, astea sunt probleme? Daca te critica cine pentru asta, nu poti sa le zici ceva nu tocmai frumos despre morti? Daca ai probleme cu faptul ca esti slaba, ingrasa-te. Sunt metode sa faci asta. De curiozitate, ce inaltime ai, si cate KG?

In rest, celelalte probleme sunt foarte comune la varsta ta (ca nu ai prieteni buni, ca nu ai iubit, etc.). O sa le ai mai tarziu, sunt putini oameni fara prieteni. O sa ai tot timpul sa-ti faci, la liceu, facultate, serviciu, etc.

| doreal a răspuns:

Fiecare duce crucea vietii. Nu trebuie sa te sinucizi si eu am 13 si viata nu e roz nici pentru mine. Eu sunt inalta si ma grasuta, iar colegii mei ma fac in toate felurile, sunt mai linistita, ma imbrac doar sport, stau in banca mea toata ziua (la scoala) si acasa nu am cu cine sa ies sad. Dar pentru asta nu trebuie sa ma omor. Viata e frumoasa buna sau rea e ca un vis. De ce sa ai iubiti de la varsta asta? ca sa suferi mai mult. Mai lasa iubitii si distreaza-te cu cateva colege, vara asta pentru mine e vremea schimbarilor (a comportamentului meu de care toti rad, de hainele mele, de tot). Parintii tai sunt parintii tai, daca mama ta are 40 de ani asta nu inseamna ca nu poti vb cu ea. Viata nu e roz dar ti-o poti facewinking.

| Hakuouki a răspuns:

Pentru ca am vazut destul de des problema asta (aparent la varsta de 13 ani vin probleme cu gramada) si pentru ca imi e lene sa scriu asta de fiecare data iti voi spune doar tie: De ce dramatizati atat? Frate ai 13 ani...o viata in fata si tu te gandesti la sinucidere? maine poti castiga la loto sau poti gasi marea iubire, dar te sinucizi azi si pierzi tot. Pe bune acum, sunt altii care nu au ce manca de azi pe maine dar lupta si tu la 13 ani ai gasit marea dragoste si ai si pierdut-o? Si stii cate fete si-ar dorii sa fie inalte si slabe? Te asigur eu, multe, tu fii mandra de tine, mergi cu capul sus, stai sa faci 15-16 ani sa vezi cum o sa alerge baietii dupa tine. Ce conteaza varsta lor? Ii ai, sunt altii care nu au de loc parinti sau ii au dar nu aproape, eu personal nu am mai vorbit de mult timp cu ei...dar nu imi iau dreptul de a imi judeca parintii, ii inteleg, toti imbatranim, e ciclul vietii nu ai ce face, daca aveai o mama de 20 de ani si un tata de 22 crezi ca aveau grija de tine? aveau grija sa bei vodka in loc de lapte nu intr-un carucior, probabil intr-un club. Sa te tai, taie painea si stoarce o rosie acolo, uite nu e ok sa te ranesti singura, nu e o solutie sa mori, daca tu crezi ca acum suferi, vei vedea pe lumea cealalta cand vei da de Satana ce inseamna suferinta, pentru ca de el dau cei ce se sinucid. Fii vesela ca esti tanara, ai un fizic pe care multe si-l doresc, ai o familie mare buna sau rea, dar e a ta. Eu am incredere in lume si de barfesc ce? Macar stiu ca lumea ma cunoastewinking Baietii? Lasa-i naibii tu ramai cu zambetul pe buze, vesela si jucausa sa vada ce au pierdut. Scuze daca ti s-a parut rautacios mesajul, asta e modul meu de a discuta. Cu cine sa vorbesti? pai ai putea vorbii cu sora ta mai mare, cu tatal tau cu un psiholog(sau cu mine daca vrei, urmez psihologia, jerry13co e id-ul meu)

| AnonymousB a răspuns:

Hei:3 Si eu ma taiam dar mi am dat seama ca greseam, Nu trebuie sa ii bagi in seama pe colegii tai, nu conteazza ca esti inalta (multe fete ar dori sa fie inalte ) chiar daca erai scunda tot se luau de tine, pentru ca asa e lumea. nu au ce face cu viata lor.Eu stau cu bunicii (bunica e mai de treaba dar bunicul e comunsit si e ceva gen 2 ore stai afara apoi inveti straight face ) Parintii mei sunt divortati si am un frate si 2 surori vitrege. Toti sunt plecati in Italia iar eu aici. (dar plec la vara) Si ce conteaza cati ani au parintii tai tata are 42 si mama vitrega 43, maicamea adevarata 40 si taicamiu vitreg 50 si. Nu conteaza varsta, fii multumita ca ai o familie, La ei au fost alte generatii, spune i mamei tale ca adolescentii din ziua de azi s-au schimbat. Incearca sa ii explici ca ai nevoie sa vorbesti cu ea.happy Si eu plang seara, dar ziua sunt okey. Nu trebuie sa te lasi calcata in piciaore de catre prietenii tai( iti zic din propria experienta) Dca baiatul ala statea cu mai multe fete si nu ii pasa de tine inseamna ca nu te merita! Daca pui la suflet tot vei suferii lasa i in lumea lor. Incearca sa iti faci prieteni cu care ai ceva in comun. Daca mori ce o sa rezolvi? vrei sa fii lasa? Si eu sunt timida dar daca ma simt bine cu cineva vorbesc la greu happy fii tu insuti. Parintii tai si fratii/surorile vor fii suparati(gandeste ca ai avea o fiica si ea se sinucide nu ar fi bine nu? ) Poti sa iti iei un animal :3 un caine vorbeste cu el ( e foarte linistitor crede ma) si te poti descarca jucandute cu el. Si faza cu barfele nu le baga in seama, ei nu au ce face cu viata lor si o deranjeaza pe a ta. Fa-ti un prieten sau prietena buna in care stii ca poti avea increre si uita de ceilalti. Lasa ideea cu sinuciderea.:3 Eu prin dans si desen ma descarc ai spus ca faci balet descarcate prin dans. O sa te ajutehappy La scoala ai pshiholog? Du-te o sa te ajute. (pe mine m-a ajutat) sau cu dirigintele/diriginta ta spune-i ca ai nevoie de ajutor. si sa vorbiti dupa ore o ora( diriga mea e super de treaba si ma ajuta mereu).si in caz ca nu vrei sa afle parintii tai spune-i dirigintelui ca nu vrei sa afle parintii. happy

| Dianaaaa2608 a răspuns:

Nu trebuie sa te sinucizi DUMNEZEU ne-a dat viata sa o traim fie buna sau rea. D aca nu te intelegi cu parintii tai incearca sa te descarci prin dans sa te rogi si sa nu asculti ce gandesc altii. Cand vrei a plang inchide-te in camera si asculta muzica data la maxim. fa ceva care sa atragi atentia fa lumea sa sa te invidieze, descarcate prin balet nu trebuie sa vii seara plangand trebuie sa fii fericita, omoarai pe toti cu fericirea ta. ia-ti un animal de companie chiar daca parintii nu te lasa tu tinel ascuns si vorbeste cu el.
Ideea de a te sinucide nu este una buna, vorbeste cu cel mai bun prieten al tau sau daca nu ai vorbeste cu un animal (caine) Si te rog funda!