| Dariii13 a întrebat:

Hei! Am o problema.Deci de la o vreme grupul meu de prieteni simt ca ma elimina. Odata am vrut toti sa mergem intr-un parc si toti mergeau in fata si pe mine ma lăsau in spate. Faza e ca asta vara nu am iesit deloc afara cu prietenii, deoarece nu aveam cu cine sa ies pentru ca toti aveau bisericuțele lor.In fine,Fast foward,prin septembrie-octombrie cam asa,era in centrul vechi,, artist awards’’ sau ceva de genul si eu am vrut sa ies, dar nimeni nu m-a chemat si eram atat de suparata cand vedeam story-urile prietenilor de la eveniment.Anul acesta cand a inceput scoala,multi copii m-au facut antisociala pentru ca vara nu am iesit deloc afara.I-am intrebat pe copii de ce nu m-au chemat la,,artist awards" si ei au dat scuze de genul :,,a pai nu am putut sa te iau ca m-au chemat alt grup" sau ca,, am uitat sa te invit". Sunt tare suparata ca nu am cu cine sa ies si nu prea am prieteni, nimeni nu ma prea baga in seama, parintii mei lucreaza de dimineata pana seara si in majoritatea timpului stau închisă in casa uitându-ma la seriale.Am incercat sa merg singura, sa ma plimb, dar nu e asa de frumos cand esti cu cineva.Nu prea am cu cine sa ma împrietenesc, majoritatea deja au grupurile lor de prieteni si nu vreau sa stric ceva...Va rog frumos daca se poate sa imi spuneti opinia voastra si ce sa fac.M-am sfătuit cu mama, însă nici ea nu stie ce ar trebui sa fac. Help!

Răspuns Apreciat de Editori
| anamaria82726 a răspuns:

Pai ai inceput spunand ca ei te tin in spate cand mergeti pe strada...mereu trebuie sa ai tu initiativa. Adica trebuie sa povestesti si tu ceva, sa fii si tu amuzanta si sa comunici. Nu sa astepti sa te bage ei in discutie.
In plus, cred ca da, nu ai gasit persoanele potrivite. Niste prieteni adevarati nu spun ca au uitat de tine. Nu toate persoanele din jurul nostru sunt de calitate.
Un lucru este clar, ai nevoie sa cunosti persoane noi. Daca ai un sport care iti place sau o pasiune, apuca-te sa iti cauti o activitate ceva. Sunt grupuri de teatru peste tot cu incepatori de toate varstele. Daca te apuci de un voluntariat intalnesti foarte multe persoane noi. Sunt multe posibilitati prin care iti poti face prieteni.
Legat de amicii actuali, nu trebuie sa astepti sa iti scrie ei. Poti sa ii intrebi pe unii daca iesiti sa mancati ceva sau pur si simplu pe afara. Si poti sa iesi cu cate unul pe rand ca sa te apropii de fiecare in parte. Asa cand veti fi intr-un grup mai mare iti va fi mai confortabil fiind cat de cat apropiata de toti.
Nu trebuie sa fii dezamagita, situatia se poate rezolva.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai invită-i și tu și când ieși încearcă să te faci auzită, probabil te duci și taci și atunci normal că oamenilor le devine indiferent dacă ești sau nu. fii și tu mai dezinvoltă, glumește, deschide discuții, fă-i complimente când e cazu nu sta tăcută într-un colț că normal că n-au de ce să vrea să vii dacă doar mergi și nu contribui cu nimic la distracție.

| Andreeush a răspuns:

Tu aștepți mereu să fii invitată dar întrebarea e, tu vreodată ai venit cu vreo propunere grupului tău de prieteni să ieșiți undeva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te înțeleg că te-ai simțit exclusă...și cred că cel mai bine este să preiei tu inițiativa, tu să fii cea care îi invită pe alții la o plimbare, la o cursă pe biciclete, la un suc și o prăjitură... Încearcă așa pentru că e foarte posibil să meargă, fii tu prietenoasă cu cei mai puțin prietenoși, iar lucrul ăsta va aduce o schimbare în cei din jurul tău.
Îți doresc numai bine!

| Dariii13 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc din suflet!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dariii13):

Cu mare drag... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristi sugerează bine. O singură chestie e importantă, să nu te blochezi în același loc. Dacă simți că nu merge, încearcă să schimbi peisajul. Nu trebuie să forțezi situația cu niște oameni care te exclud in ciuda tuturor eforturilor tale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate aici.
Apropo, Cristina.

| Elide a răspuns:

E in zadar să arăți că îți pasă și că vrei sa ai o relație de prietenie cu ei,pur și simplu,mă gândesc că nu ai prea multe în comun cu ei,ideal ar fi să-ți faci cate o prietenă, maxim doua cu care sa ieși,sa fiți pe aceeași lungime de unda,și eu pot spune că am fost in situația ta.dar nu-mi mai bat capul,cine vrea sa vorbim bine,cine nu la revedere,având în vedere cat de false sunt persoanele in ziua de azi,pe ei îi leagă ceva,ceva ce au in comun,la fete mă gândesc că au numai sa impresionezi băieții,sa stea cu unu și altul,pe băieți numai jocuri video și calculatoare,mie mi se pare extrem de greu sa îți mai legi o prietenie sinceră cu cineva din ziua de azi, numai persoane egoiste, sa profite de tine, dar nu te întrista, chiar daca ți-au spus că ești antisocială, nu ar trebui sa îți pese, bucură-te că nu ești că ei, mergi pe drumul tau.