| mihaeelaa a întrebat:

Hei:*. Am si o problema daca as putea sa zic asa.Sunt in clasa a 9-a si bineinteles colegi noi. Dintre toti ma inteleg foarte bine cu o colega. Ea vrea sa se mute la alta clasa pentru ca are note mici la obiectele importante pentru profil.Eu nu vreau sa se mute.Am inceput sa tin la ea si o consider cea mai buna prietena chiar daca nu ne vedem decat la scoala.Imi doresc sa ramana pentru ca imi va fi dor de ea si chiar mi-ar lipsi, doar ca nu stiu ce sa-i spun sa o conving sa ramana. Voi ce ati face in locu meusad?

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Daca nu o vei lasa sa plece trebuie sa fi constienta ca vei avea parte de o oarecare vina in eventualele ei esecuri scolare pentru ca direct sau indirect ea te va acuza ca ai tinut-o pe loc.Crezi ca daca se muta o pierzi? Nimic mai fals! Prietenia va trebui sa treaca prin multe focuri ca sa merite deplin acest apelativ

5 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Las-o sa plece. Poate chiar nu face fata la acel profil si e pacat sa se chinuie 4 ani trecand ca gasca prin apa. Puteti ramane prietene si sa va intalniti in pauze, la diferite activitati comune, in oras, vorbiti pe mees si puteti sa va faceti si vizitea casa.

| Luori a răspuns:

Adevaru`i ca este decizia ei straight face
Daca are note mici atc las`o pentru ca trebuie sa se descurce in viata straight face

Eu am facut altfel. laughing adica m`am transferat eu in cls cu acea prietena a mea, pentru ca eram de "nedespartit " APROAPE laughing
Mai mult am facut asta pentru ea, desi m`am imprietenit la randul meu cu toata clasa si aveam si profesori excelenti straight face
Aveam acolo 2 prietene, da` acum ca am plecat la alta clasa, una dintre ele a plecat si ea la aaaalta clasa si una a ramas acolo, abandonata laughing Da`r tinem legatura, pe messs, ne vedem la scoala in fiecare pauza, uneori imi trece prin cap sa ma duc la o ora in fosta mea clasa [chiar am sa fac asta da

| MisterKat a răspuns:

Mai bine o lasi sa plece, daca e mai bine asa. Oricum esti in acelasi liceu cu ea, poti vorbi cu ea in pauze si in timpul liber. happy O zi buna!

| alisalisa a răspuns:

Chiar daca v-ati imprietenit, eu zic ca e mai bine sa o lasi sa plece, daca are probleme cu notele. Ati putea tine legatura, sa mai vorbiti pe mess, la telefon, sa iesiti in oras impreuna. Eu zic ca ar fi cel mai corect, si ei i-ar fi cel mai bine.

| thegreenalien a răspuns:

Daca si ea te considera prietena si voi chiar ati trecut de stagiul de colege va fi ok faptul ca ea se muta nu va mai afecta cu nimnic. Vorbeste cu ea, dar nu ii impune sa ramana la tine in clasa atata timp cat ei nu ii e bine spune-i ca ti-ar placea sa iti fie colega pana in clasa a 12, darnu te impune in fata ei. Daca se razgandeste, norocul tau, daca nu se razgandeste oricum o sa inteleaga ca u vrei sa continuati prietenia sh o sa va mai vedeti cu siguranta va fi bine.