| Fancyuiop a întrebat:

Hei! Azi am avut o zi proastă. M-am certat cu colegul meu de banca, singurul coleg și prieten cu care mă înțeleg f bine. M-am cam săturat. De la un timp imi face chestii naspa si profita de chestia asta ca eu is slab si nu pot sa-i trag. La voi se intampla tot asa? Va rog sfaturi! Funda.

Răspuns Apreciat de Editori
| Nelly15 a răspuns:

Hmm, dificila situatie. Totusi, prietenia este o relatie afectiva intre oameni, care implica schimb reciproc de simpatie, dar cel mai important respect. Daca te-a facut sa te saturi de comportamentul lui inseamna ca se poate sa greseasca cu ceva (dar tot asa se poate sa fie si vina ta cu ceva). Totusi, daca zici ca profita pe seama ta deja nu prea mai pot sa-i zic prietenie. nu stiu. Cu cu profita si ce chestii naspa iti face, sa stiu cum sa abordez situatia. Si revenind, nu, n-ar trebui sa se intample asa, cum am spus si mai sus, relatia de prietenie consta si in respect reciproc.

Doua sfaturi am pentru tine.
1. Nu te lasa calcat in picioare (Nu ma refer acum sa devii genul caruia nu-i convine nimic si sa sara pe urma la bataie. Daca nu vrei sa faci ceva, nu stiu, sustine-ti ideea, si nu pleca capul ca in cele din urma sa ajungi sa-i faci pe plac, capul sus!
2. Incearca sa discuti cu el, daca chiar e un prieten foarte bun asa cum ai spus, cel mai probabil o sa inteleaga si o sa-si schimbe comportamentul. Sper ca te-am ajutat si spor in rezolvarea problemei!

1 răspuns:
| Crsiti92134 a răspuns:

Lasal, renunta la el asa prieten am avut si eu si ma tradat.Chiar daca fac naveta cu el in acelasi autobuz nu comunicam de loc.