| LucaAdina a întrebat:

Hei!
Care sunt sansele sa pice la clasa a11a la simulare la romana basmul(Povestea lui Harap-Alb)sau comedia(O scrisoare pierduta)? Din cate stiu, nuvela s-a dat anul trecut, mai are rost sa o invat? sau sa mai invat doar romanul(Ion) si romantismul(Luceafarul)?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Exista aproximativ 15 opere + subiecte de criticism literar, istorie literara, deci vreo 17 eseuri posibile.

Sansele sa pice Harap-Alb sau O scrisoare pierduta sunt de 2/17. Asta ar insemna in jur de 11-12%.
*Am in vedere faptul ca daca o opera s-a dat anul trecut, e posibil sa se dea si anul acesta. Nu exista astfel de restrictii.

Multa bafta!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

60% am calculat eu acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa pice si altfel de nuvela. Exista nuvele realiste, psihologice si istorice. Sansa sa pice Povestea lui Harap-Alb este, totusi, suficient de mare, tinand cont ca nu a mai picat de multa vreme.

| LucaAdina explică (pentru anonim_4396):

Fiind simulare de clasa a11a, nu cred ca o sa mentioneze "nuvela realist-psiholigica" sau "nuvela istorica". Diriginta ne-a spus că putem să alegem între Moara cu Noroc si Alexandru Lăpușneanu.