| Stixie a întrebat:

Hei. ce credeţi despre cântăreţii români care o ard cu cântecele pe engleză?straight face
Adică după părerea mea un cântăreţ englez nu ar cânta în românăwinking

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

In cate tari se vb lb romana? in una... Dar engleza?

30 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Ar canta stai linistita.ca si la ei s-au epuizat cuvintele. Da intrebarea este? Stie vreun englez romana? sau mai rau, stie ca Romania este tara?hee hee

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Spre marea mea uimire (si probabil si a ta) am auzit cantareti englezi - presupun - cantand in romana. Este vorba de Manowar. Am aflat de curand ca au o melodie tradusa in mai multe limbi printre care si romana.
Cantaretii romani care canta in engleza fac asta pentru mai mult succes, mai multi bani etc. Un exemplu de formatie care a inceput sa cante in engleza este AB4. Nu stiu daca iti amintesti de ei... Au scos un album in romana, nu au avut succes. Au inceput sa cante in engleza, au iesit din Romania, au inceput sa cante, au fost apreciati (mai mult decat in tara), au scos un album in engleza si s-au reintors in tara si au fost mai apreciati... Cu toate ca nimeni nu isi amintea ca ei cantau de ceva vreme... Sunt exemple si exemple... Exemplele care le ai tu probabil nu sunt dintre cele mai reusite... E un lucru bun ca unii cantareti de la noi din tara canta si in engleza (pentru ca mai afla lumea de noi si isi schimba putin parerea despre romani). dar in acelasi timp un lucru rau daca acei cantareti nu au ceva special si ne fac si mai mult de rusine.

cami
| cami a răspuns:

Pai eu vreau sa vad un live cu Fernando macho-man`ul, in engleza =)) + roxy manelista [asa un duet] =))
Ah, ca tot veni vorba de ea =)) bagati-va vata in urechi si click aici :))
http://www.trilulilu.ro/doru15/f40b193873008b ce dedicatiiii pe capu` lu` Diaconescu =))=)) "lasa crecanate femeile" =)) mai bine va las pe voi...

cami
| cami a răspuns:

@Enigma, doar ti-am spus sa-ti bagi vata in urechi, de ce nu m-ai ascultat? rolling on the floor smug

cami
| cami a răspuns:

Hai mai, nu mai fi asa timid si recunoaste ca ti-a placut smug asta-i buna cand n-ai somn...laughing Atentiune! era playback
. LOL
Ia-uzi, hei! asa fatoo!" cel mai sexy moderator. Diaconescu rupe topurile si lasa crecanate femeile" rolling on the floor ia-auzi, hei. ce topita sunt si eu rolling on the floor
Si Viorica-mea din grajd ii facea o dedicatie mai buna lu` domnu` OTV-ist laughing

cami
| cami a răspuns:

Sincer, nu ma bag in treburile voastre cu baietii de la HIQ...tongue
Ziiiii "fooooc" laughing tocmai de acolo e [ eh + ajustarile necesare, facute de un.semi-cocalar] rolling on the floor hai mai, ma dezamagesti...sa nu-mi spui ca n-as ascultat melodia sad...
Ascult-o, ascult-o, ascult-o, ascult-o happy [ si dupa sa nu ma-njuri]hee hee laughing

cami
| cami a răspuns:

Hai bei me lasi. da` ce mare Pruteanu te crezi raised eyebrows? el a fost unic! nu se mai naste altul ca el.sad [sti ce rau mi-a parut cand a murit.]
Asa ca, qui sont cette grandes figures sur ton tête? a? raised eyebrows
Totusi, ramane la aprecierea ta daca ma injuri sau nu...sadbatting eyelashes

| JackieSue a răspuns:

Pai noi facem muzica comerciala, pentru ca asa se fac banii, daca melodia ta ajunge si in alte tari. Iar engleza(ca limba pe care trebuie s-o stii ca sa comunici cu altii din alta tara) e mijlocul prin care pot sa faca asta.Si nimeni nu ar alege romana pentru ca exista mii de tari...de ce sa aleaga Romana si nu Africana?laughing
Si in plus noi nu avem inca un stil al nostru...muzica populara vreti sa auziti?

| JackieSue a răspuns:

Pai noi facem muzica comerciala,pentru ca asa se fac banii,daca melodia ta ajunge si in alte tari.Iar engleza(ca limba pe care trebuie s-o stii ca sa comunici cu altii din alta tara) e mijlocul prin care pot sa faca asta.Si nimeni nu ar alege romana pt ca exista mii de tari...de ce sa aleaga Romana si nu Africana?laughing
Si in plus noi nu avem inca un stil al nostru...muzica populara vreti sa auziti?

| Ralux a răspuns:

Buna intrebare.
Ei bine, cu romana nu faci nimic, Romania fiind o tara... ei bine, iti imaginezi dar nu vreau sa imi jignesc tara.Inainte era o tara glorioasa(inainte de Ceausescuhee hee )dar acum...
si deci cum engleza este cea mai vorbita tara din lume, evident cantam si in engleza... daca, de exemplu, rusa ar fi cea mai vorbita tara din lumea...am canta in rusa... oricum cati cantareti internationali vezi ca se inghesuie sa cante in romana? Nimeni. Dar cati se inghesuie sa cante in engleza? Toata lumea! Dar am si eu o intrebare...De ce cei din Romania si din multe alte tari canta in engleza dar cei din engleza nu canta in alta limba? E ciudat daca imi raspund singura dar o faclaughing o simpla idee...pentru ca este cea mai vorbita tara din lumea.mda...probabil de asta...
ma rogbig grin
subiect dezbatut deci...

| Ralux a răspuns:

"dar cei din engleza nu canta in alta limba?" looolrolling on the floor rad de mine singurawinking...am gresit eubig grin dar cei din Anglia...

| Stixie explică:

Aşa ceva la noi?"Aşa ceva la noi" există peste tothappy
Elena-The balkan girls
Andreea Bălan-Baby get up and dance
Mihai Trestariu-Tornero
Luminiţa Anghel:Let my try
Smileybig grinesigned to love you
Akcent:That's my name
Hi-Q-Lose you. Şi multe altelewinking.
Fiţe, figuri.trăim în România, deci vorbim şi cântăm româneşte!

| Stixie explică:

@cami, ai o comoară acolorolling on the floorrolling on the floor
Tipa e şi faină are şi o panaramă de voce şi un puşti de vreo 16-17 ani pe lângă ealaughing

| Stixie explică:

Ce bine că am pus întrebarearolling on the floor
Ne mai auză şi noi "un pic"laughing
Mai multlaughingrolling on the floor

| Stixie explică:

Amuzăm* big grin

| urbanghost a răspuns:

Pai cred ca americanii nici nu auzit de Romania ( majoritatea ), dar sa mai cante si romana...

| D-Anna a răspuns:

Engleza e o limba internationalalove struck nu numai noi ca romani o abordam in cantece eu cred ca si un chinez are o piesa in englezahee hee. eu nu judec pentru asta deoarece vb 3 limbi inclusiv romana si scriu cantece tot in cele 3 limbihee hee.(ies rimele mai binelaughing. si in plus nu cred ca tie nu-ti plac chiar daca sunt in engleza tot iti plac le asc si le fredonezi.si andreeA luminita anghel cu piesa aia a participat la eurovisionwinking

| bubukid a răspuns:

Nu ar trebui sa ii judeci... crezi asta pentru ca suntem in Romania.si "Legiuitoarea". ce parere ai de rusul Dima Bilan care canta si in rusa si in engleza? crezi ca s`au epuizat cuvintele rusesti?

de exemplu ar trebui sa ne mandrim pentru ca suntem app in primele locuri cu dj` nostri...si suntem deocamdata bine realizati pe plan muzical-ma refer la muzica house.clubing...gen play and win akcent etc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
S-au epuizat cuvintele românești și au luat cuvinte englezești și americănești...
La noi ca la nimeni!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu la care ''cantareti''faci referire? exista asa ceva la noi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@andreeA enigma se referea la cu totul altcevatonguela faptul ca nu prea avem cantareti in romaniawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AndreeA si nu vad care e problema ca ei canta in engleza? Gandeste'te cati oameni inteleg engleza si cati inteleg romana... eu cred ca e o diferentatongue Iar cei enumerati de tine incearca sa se afirme si pe plan international nu doar in Romania si cred ca le e mai usor asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda... ei nu stiu sa cante bine in romana(live) si o mai ard si in engleza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@andreeA-sa inteleg ca inainte de a-ti posta un raspuns, trebuie sa si specific daca este ironie sau nu?
@cami-cand mai vii cu astfel de capodopere, anunta-ne din timp.nu de alta, insa avem si noi o limita. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@cami-vata in urechi, asa, nu? ei bine..., lasa ca te taxez eu dupa o asemenea capodopera postata de catre tine. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@cami-nu mai spune nimic de play back caci se supara baietii de la HI-Q. rolling on the floor

''Ia-uzi, hei! asa fatoo!" cel mai sexy moderator. Diaconescu rupe topurile si lasa crecanate femeile"

sa nu-mi spui ca fraza de mai sus ai reprodus-o din melodie, ca ma impusc. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@cami-iti voi raspunde inainte de a apasa pe tragaci.cu adevarat nu am ascultat-o.doar ce am vazut cine este si cum a inceput, si eram pe punctul de a face infarct; iar tu acum imi si recomanzi sa o ascult iar pe deasupra nici sa nu te injur? nu tineeee! rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@cami-offff! oltencuta mica.pai cum sa te injur eu pe tine, mai? si ca sa vezi ca imi esti simpatica, uite, intra aici sa mai zambesti si tu putin.
http://www.trilulilu.ro/gratidana/2b0dde6ad01859

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt unele melodii in engleza cantate de unele trupe romanesti foarte reusite.Cred ca e mai mult decat ok sa scrii si sa canti in engleza atata timp cat o faci bine.Personal mi-e mai usor sa scriu in engleza.Nu stiu...in romana versurile sentimentale suna pueril laughing