| anonim_4396 a întrebat:

Hei...ce se poate face pentru timiditate excesiva.De mica am fost timida dar o timida normală, cand am crescut mi s-a agravat rau de tot.Ma simt inconfortabil sa vorbesc, sa ma afișeze, sa fiu ascultată la scoala deși învăț...

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar este ok, de unde stii cat de excesiva este?
Ca doar nu te expui asa cu totul, o parte introvertita tot este bine sa ai si unele lucruri nu ar trebui zise.

Dar cand faci referire la aceasta parte timida... cum este mai exact? Ai putea sa descrii? Ce faci? Ce nu faci? Cand vrei sa faci ceva si te blochezi? Crezi ca cineva te vede sau ar putea sa zica ceva despre tine? Iti este frica sa fii judecata? La ce te gandesti cand simti aceasta emotie? happy

Raspunde la aceste intrebari si putem sa gasim cauza. Si nu uita, toti suntem oameni, toti suntem egali, oamenii uita oricum totul. Nu are rost sa fii retinuta cu astfel de lucruri, traieste exact ce vrei sa traiesti.
Numai bine! ^_^

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

...zise doctorul in psihologie Bogdanescu Bogdinovici Bogdon

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Exact happy

Nu demoraliza persoana cu anxietatea, nu trebuie sa ii sugerezi subconstientului absolut nimic legat de asta. Daca o sa raspunda la intrebarile mele, o sa o ajute mai mult decat ar crede big grin

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Daca nu îți învingi temerile, ramai un laș toată viața.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Pai da. Si eu ce am zis? thinking

Asa o sa gaseasca cauza si poate sa rezolve aceste lucruri. Daca zicem ca are anxietate si gata... nu ajungem nicaieri.

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai si anxietatea nu trebuie învinsă?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Pai si... i-ai spus cum sa o faca? Ca eu da ^_^ (dar nu i-am sugerat ca are ceva anume, ceea ce nu ar trebui facut). Plus ca anxietatea se trateaza, nu se invinge.

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Totul tine de situație și daca n-are curaj si vointa, degeaba ii zici ce și cum.

| Catrice a răspuns:

Asta e anxietate, nu timiditate.