| Tobessjd a întrebat:

Hei! Ce se studiază la istorie in clasa a 9 a la mate info? Dar la geografie? Fizica, chimia?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

În a 9-a la info reiei tot de la daci și romani până la aproape războaiele din secolul 17-18 parcă, dacă ai noroc, poți ajunge și la Primul Război Mondial.
La geografie vei face studiul universului, litosfera, hidrosfera, biosfera si solurile, atmosfera si zonele naturale ale ale Terrei-piesajele naturale.
La fizica vei da de optica, dupa principiile si legile mecanicii newtoniene, dupa lucru mecanic, putere mecanica, energia potentiala, etc.
La chimie vei face chimia anorganica, si vei incepe cu atomul, configuratia electronica a atomului, orbitalii, legaturile chimice: de hidrogen sau covalente, vei invata despre pH, coroziune, echiliru chimic si multe, multe altele.
As fi scris daca-mi aminteam mai mult, dar sper sa-ti fi facut o idee.