| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Cum as putea sa inving timiditatea si sa fiu mai sociabila?

Răspuns Câştigător
| Anton_Elisa_Andreea_1993 a răspuns:

Asta e o problema cu care m-am "luptat"si eu multi ani. De multe ori e greu sa te exteriorizezi in fata celorlalti fiindca te gandesti ca poate vei spune sau face ceva gresit. Totusi e bine sa fii draguta cu toata lumea(oamenii vor aprecia asta), sa spui liber ceea ce gandesti, sa-ti faci prieteni care sa te inteleaga si nu uita, fii tu insati, asa nu vei da gres niciodata. Timiditatea nu e un defect, ea face parte din felul tau de a fi. Vei vedea ca cu timpul o sa capeti curaj. multa bafta!

4 răspunsuri:
| 0Denis0 a răspuns:

Cauta un subiect comun de discutie si intra si tu in vorba cu ei. In primul rand cred ca trebuie sa ai curajul sa vorbesti ( probabil exagerez) cu alte persoane intai si dupa aceea incearca niste activitati in grup si in curand o sa le vorbesti fara greutate. Uite un exemplu des intalnit cand mergi la o scoala diferita si nu stii pe nimeni, incerci sa discuti despre diferite lucruri cu nesiguranta dar odata ce vezi ca te asculta si sunt intelegatori nu ai treaba. Pur si simplu prinde un pic curaj sa intri in discutii cu alti si la diferite activitati.

| Tuitii a răspuns:

Nu ai cum. Şi eu sunt exact ca tine şi încă nu am găsit vreun lac. happy

| Andru87 a răspuns:

Si eu sunt timidahappy. Dar eu intotdeauna cand vorbesc cu o persoana, caut lucrurile pe care le avem in comun, apoi continuam discutia pe seama acestora.happy

| SoreSory a răspuns:

Pai draga mea, Ellly23 asta este depinde e tine,noi nu avem ce sa-ti facem,fii tu, daca stii ca poti face ceva ce nu te tine in loc, fai acel lucru, lasa timiditatea ca nu iti taie nimeni capul!(este un proverb). Dei sper sa numai fii timida, fa ceea ce simti, tu.Numai tu poti sa te faci sociabila.Fii cum esti si acasa(fii ceea ce estis i acasa)Lasa timidatea intr-o parte! Dar e bine sa fi mai sociabil,dar nu prea,prea ca sa ajungi ca un prost crescut,sa comentezi orice, deci si putin, cat de utina timiditaa trebuie sa ai, in anumite chestii! Succes, sper sa imi asculti sfatul! Si succes in continuare,, si la timiditate!