| Xdreaper21 a întrebat:

Hei
Daca vreau sa plec din tara cu o minora ce trebuie sa fac? (am 18 ani)
Vreau sa merg in Anglia in vacanta de vara cu iubita mea care e mai mica de cat mine cu 2 ani
Eu voi ramane acolo sa ma acomodez cu locul deoarece e foarte posibil sa se mute o ruda in Anglia si daca e sa muncesc acolo
Voi sta toata vara si as fi vrut sa vina si iubita mea sa ne distram si noi putin parintii ei stiu de asta si masa e de acord dar taicasu a zis absolut nu (la ei in casa e in gen fifty fifty ambi parinti sunt "sefii" in casa)
Mereu tatal ei a avut ceva impotriva cu mine cand am intrebat-o daca vrea sa vina la mine sa ne facem temele(pretext ca sa fim singuri sa nu ne deranjeze nimeni nu va gandii la prostii) taicasu a zis sub nici o forma
Chiar atunci cand i-am cerut niste bani ca nu mai aveam cand sa ii dau inapoi a zis tare sarac mai esti
1 pot sa plec din tara cu o minora care nu e din familia mea si doar cu un parinte care aproba?
2 ce doamne are taicasu de ma dispretuieste asa?
3 cum sa il fac pe taicasu sa ii dea voie?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Nu. legal nu ai dreptul sa pleci insotit de o minora peste hotare, daca nu esti parintele sua tutorele ei.
Conform legii, daca parintii anunta Politia, este cosiderat rapire si introdus direct la Puscarie.
Se poate pleca cu fata, DOAR daca ai IMPUTERNICIRE Legala, autentificata la NOTAR PUBLIC, de la ambii parinti, ca ei sunt de acord sa o lase in grija ta peste hotare, pe un anume termen de zile, cu conditia sa o insaotesti la termen inapoi.

2. Tati vad ca nu ai nici un capatai la 18 ani si incerci sa-i seduci fata, de aceea se impune sa-si protejeze copilul, pentru ca vrei sa crezi ori nu, dar fata aia este inca copil si pana la 18 ani, este protejata de parinti ei.

3. Singura solutie ca sa o poti lua pe fata cu tine, e ste ca Ei sa mearga impreuna la un Notar public si sa-ti dea IMputernciire legala ca sa o iei in custodie pe fata si in cateva saptamani sa o aduci inapoi.
Aici este teribild egreu, cand este vorba de baiatul care o place pe fata si de obicei parintii nu accepta asa ceva.

In alta ordine de idei, uite aici legile care "te leaga" daca faci ceva fetitei aleia, sau o iei cu forta:

http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Nu poti fara semnatura lor

2.nu are nimic deosebit... doar are minte omul si isi da seama ca ii cam fu.ti copilaria lui fica sa.

3.gaseste alta pe care sa o tarai ca o carpa dupa tine. una majora

| WaterDrop a răspuns:

Probabil si tatal ei este deranjat de problema ca tu esti major si ea minora.Doar zic.

Nu ai ce sa faci daca nu-l inchizi undeva pe el si pe ea o iei cu tine intr-o valiza.Impaca`te cu ideea si spune`i ca va veti revedea cand te intorci.

| Ara997 a răspuns:

1. amandoi parintii trebuie sa-si deaacordulpeprocura
2. o avea sange albastru.
3. eu zic sa stai cuminte nu scoate fata din tara, tu zici ca tr duci la munca ea trebuie sa se intoarca singura sau cum?
Daca se intampl ceva cu ea in intervalul asta, tu, luandu-ti responsabilitatea prin procura raspunzi cu capul. Mai bine las-o acasa. si asa daca pleci nu stiu ce mai ramane din iubirea voastra. las-o la ta-su in batatura sa si vada de carte si tu du-te cu treaba ta.

| asdfq a răspuns:

1. se duce cu mamcuta si isi face pasaport si procura si se rezolva
2. he was at your age, do the math mate
3. ia-ti gandu'

| andreideiu59095 a răspuns:

Nu poate pleca deoarece nu are pasaport, daca sunt de acord parintii sa ii faca pasaport poate sa mearga in Anglia.Incearca sa ii convingi pe parintii ei.Succes!

| andreideiu59095 a răspuns:

Nu poate pleca deoarece nu are pasaport, daca sunt de acord parintii sa ii faca pasaport poate sa mearga in Anglia.Incearca sa ii convingi pe parintii ei. Poate le este frica ca poate pateste ceva.Aratale ca esti un barbat!

| Xdreaper21 explică (pentru andreideiu59095):

A plecat in vacanta asta de pasti in franta nu cred ca va expira asa de rapid eu stiam ca expira in 4 ani

| Hnnn a răspuns:

1 este nevoie se semnaturile parintilor( si mama si tata)
2 poate ca din cauza ca iti face grij pentru fica-sa. Asa facea si tatal meu, dar dupa un timp s-a obisnuit.
3 daca ii incapatanat, poti face orice, tot nu o va lasa.
Dar dupa parerea mea, fii sincer cu el, mereu. Vorbeste frumos cu el, ajuta-l, fi sincer mereu. Sper ca te-am ajutat.