| Enigmă a întrebat:

Hei. de curand mi-am luat o vioara, e acordata, am strans arcusul, am dat arcusul cu sacaz, dar atunci cand incerc sa cant sunetul nu se aude, arcusul aluneca prea repede pe corzi.
Ce sa fac?
Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| komadechips01 a răspuns:

Eu fac vioara de 4 ani deci cred ca te pot ajuta.Motivul este ca dupa ce ai facut arucus cu sacaz ai pus mana pe firele arcusului. Poti face sa nu mai fie asa stergand cu o carpa arcusul, apoi sa il faci din nou cu sacaz.Mult succes. Funda?