| DDCC a întrebat:

Hei!
Deci...eu de mult timp îmi doresc o prietenă și nu știu deloc cum să cunosc și să intru măcar în vorbă.

Azi pe drum spre cămin, dinspre cantină, am văzut-o pe fata de la etajul 3 de care mi-a plăcut de când am fost la ele să le instalez un cablu de internet.
I-am zis "Salut! Auzi...am o întrebare... oare care ți-e numele?". Mi-a răspuns "Maria. De ce?". "Doar așa.".
Nu am vrut să o întreb și de numele ei de familie fiindcă apoi imediat credea că o caut pe Facebook. Nu voiam și nici nu vreau să o găsesc pe Facebook. Nu am ce să îi spun, ce să îi ofer.
Am vrut doar să îi aflu numele (de fapt prenumele) ca să pot să o salut altă dată pe nume "Salut, Maria!" fiindcă îmi pare mai frumos așa.

Știu că fie fac tot posibilul să vorbesc cu ea..fie o uit.
Mi-e însă o teamă și de refuz..deci simt imensă nevoia să comunic cu o fată însă nu știu cum să fac asta, ce să îi spun (despre emoțiile, deprimările mele? Nu e ok).
În 2019 aș presupune că toate fetele de vârsta mea (24) au prieten, este logic să aibă.
Deci orice efort ar fi inutil.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai cu gandirea asta chiar ca orice efort e inutil ca o sa te simta imediat ca eziti si din astea, ce e asa greu sa comunici cu o fata? comunic aproximativ ce ai comunica si cu n baiat (mai putin jocuri, fotbal, logic)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 24 de ani, ar trebui sa ai ceva experienta.
Si daca te refuza ce?
Ce se intampla daca te refuza?
Vine sfarsitu lumii
Vorbeste cu ea.
Intreab-o, bai cand esti libera saptamana asta?
Nu vrei sa mergem la un suc?
si pornesti de acolo.

| printesagumita12 a răspuns:

Buna, eu zic ca dacă aveți prieteni comuni sau asa, sa incerci sa intrebi pe unul dintre ei( care ți se pare tie mai de încredere) dacă are iubit. dacă are cel mai bine ar fi sa o uiti, însă dacă nu, ai putea lfl dacă aveți prieteni comuni sa incerci sa ieșiți in gașca, in tot timpul ala nu o sa aveți cum sa nu vorbiti, iar după aceea, dacă e sa fie, o sa fie.