| AndreeaCristina1992 a întrebat:

Hei fetelor.Vineri m-am epilat cu ceara prima data la mustata, fiind bruneta am avut nevoie de acesta operatiune laughing. Dupa o zi mi-au aparut niste bubite (un fel de cosuri) si pielea este foarte aspra, putin inflamata si iritata(dar nu se vede).Nu stiti cand o sa treaca bubitele? Au trecut 3 zile si nu mi-au disparut.Iar a doua intrebare este ca si la a doua o sa ma irit sau m-am iritat pentru ca a fost prima data si pielea o sa se obisnuiasca?

4 răspunsuri:
| anais13 a răspuns:

Da cu niște crema de gălbenele, ajuta in orice situație. Este posibil sa îți apara și a 2a oară, ai tu pielea mai sensibilă. Recomand sa te dai cu crema de gălbenele imediat după epilare, sunt șanse sa nu îți mai apara.

| AndreeaCristina1992 explică (pentru anais13):

Crema de galbenele este cremă grasă, nu o sa influenţeze si mai tare apartia cosurilor mai ales daca am tenul gras?

| anais13 a răspuns (pentru AndreeaCristina1992):

Nu. Înainte sa te epilezi îți cureți pielea. Crema de gălbenele are proprietăți antibacteriene și ajuta la dispariția bubițelor. Eu o folosesc și peste coșuri ușoare și ma ajuta. E buna și pentru înțepăturile de țânțari, și pentru cicatrici, semne. E buna pentru de toate

| NCristian a răspuns:

Sfat de la băiat: multi băieți au această problemă când se rad prima dată. Da! Și a doua oară te vei irita, încearcă să te dai cu crema după ce te-ai ras. Ca să nu mai te iriti drebuie ca pielea să se obișnuiască, iar eu cum nu te vei râde foarte des... Vei avea aceiași problema și a doua oara. Sfat, cumpăra o cremă Nivea Care, sau ori ce cremă dezidratantă și după ce te râzi dă-te cu aceasta, baftă?