| xLexiii a întrebat:

Hei:*.imi puteti da rezumatul cu etapele actiunii la "sobieski si romani" >:".dau fundapuppy dog eyes

6 răspunsuri:
| alina1990 a răspuns:

Expozitia este partea de inceput a unei opera literare. Aici se prezintacoordonatele principale ale actiunii: In opera literara Sobieski si romanii, actiunea se petrece pe drumul care duce catre cetatea Neamtu, prin luna septembrie anul 1686.Personajele intamplarii sunt oastea lui Sobieski, el insusi, doi hatmani, Iablonovski siPototki si plaiesii care aparau ceatatea Neamtu.Intriga este reprezentata de faptele care determina actiunea: In cazul nostru, intriga este atunci cand regele Sobieski, impins de la spate de mandria si ingamfarea lui side linguselile hatmanului Pototki, hotaraste sa atace si sa distruga ceatea Neamtu.Desfasurarea actiunii contine succesiunea faptelor determinate de intriga: RegeleSobieski isi pune armata in pozitie de atac, aseaza tunurile pe scaune de lemn, si dadrumul atacului. Bombele din tunurile lui Sobieski lasa urme adanci in zidurile cetatii.Plaiesii din cetate o apara vitejeste, si toate gloanetele lor nimeresc pe cineva. Luptadureaza 5 zile, timp in care din cei 18 plaiesi din cetate mor 10, iar din armata luiSobieski mor o multime de viteji. In a 5-a zi, neamaiavand munitie si hrana, plaiesii decidsa predea cetatea in mana regelui de Polonia, in schimbul faptului de a-I lasa slobozi, samearga unde isi vor dori. Punctul culminant reprezinta momentul de maxima tensiune in desfasurareaactiunii: Vazand cat de putini sunt plaiesii care ies din cetate, in comparative cu multimeade soldati care i-a fost omorata, regele de Polonia, decide pe loc ca acei plaiesi suntdemni de moarte prin streang, si da ordin sa fie spanzurati.Deznodamantul reprezinta sfarsitul actiunii si al operei literare: La interventiahatmanului Iablonovski, care ii explica regelui Sobieski ca acei romani nu si-au facutdecat datoria patriotica fata de tara lor, regele se indura si le da drumul si le spune samearga la casele lor si sa spuna la toata lumea ca au avut cinstea de a se impotrivi 5 zileregelui de Polonia.

| G2225hda a răspuns (pentru alina1990):

Scuza-ma ca intervin dar,, Expozitia'', cred ca ai vrut sa scrii expozitiuneahappy

| alina1990 a răspuns:

Ciunea hatmanului sau Iablonovski. "Sobieski si romanii" este o nuvela deoarece timpul si locul sunt bine precizate:septembrie 1686, pe drumul ce duce catre cetatea Neamtu, iar actiunea este de lunga durata(aproximativ 5 zile), contrar actiunii din schita care se desfasoara pe durata a cateva ore. Pornind de la definitia nuvelei si argumentand fiecare trasatura in parte, Observam ca "Sobieski si romanii" este o nuvela

| alina1990 a răspuns:

Sper sa iti foloseasca. Spor la treaba!

| Daniel_Danu_1993 a răspuns:

Sobieski si romanii
Sobieski si romanii este o opera epica, cu toate momentele, asezate in ordineaclasica. Opera incepe cu o expozitiune ampla.In
expozitiune
se prezinta locul, timpul si personajele.In aceasta opera literaraactiunea se petrece pe drumul catre cetatea Neamtului, prin luna septembrie, la sfarsitulsecolului al –XVII-lea. Personajele sunt oastea lui Sobieski, el insusi, doi hatmani, Iablonovski si Pototki si plaiesii care aparau cetatea.In oaste e o atmosfera de neliniste, de tristete si de panica.
Intriga
, momentul cel mai important al unei actiuni, este reprezentata de faptelecare determina actiune. In aceasta opera, intriga este atunci cand regale Sobieski, impinsde la spate de mandria lui si de linguselile hatmanului Pototki, hotaraste sa atace cetatea Neamtului. Iablonovski, mai echilibrat si cu mai multa experienta incearca sa il opreasca, dar in zadar.
Desfasurarea actiunii
contine succesiunea faptelor determinate de intriga : regeleisi pune armata in pozitie de atac, aseaza tunurile si da drumul atacului. Bombele dintunurile lui Sobieski lasa urme adanci in zidurile cetatii.Plaiesii din cetate o aparavitejeste si toate glonturile lor nimeresc pe cineva. Lupta dureaza cinci zile. In a V-a zi, ramasi fara hrana si munitie, plaiesii decid sa predea cetatea in schimbul libertatii lor.
Punctul culminant
reprezinta momentul de maxima tensiune in desfasurareaactiunii: Vazand cat de putini sunt plaiesii care ies din cetate comparativ cu multimea desoldati care i-a fost omorata, regele Poloniei decide pe loc ca acei romani sunt demni demoarte pe streang si da ordin sa fie spanzurati.
Deznodamantul
, sfarsitul actiunii : La interventia lui Iablonovski, care ii explicaregelui ca acei romani nu si-au facut decat datoria patriotica, Sobieski se indura, le spunesa mearga la casele lor si sa spuna tuturor ca au avut cinstea de a se impotrivi 5 zileregelui de Polonia. Atunci, cu ranitii in spate, plaiesii pleaca spre munti