| vclaudiu7 a întrebat:

Hei, intrebarea asta ramane asa intre noi big grin
Deci, am 16 ani si as vrea si eu sa donez sange, mi se pare un lucru frumos si na, am auzit ca trebuie neaparat sa am peste 18 ani.
De ce nu pot sa donez daca nu sunt major? Nu pot sa merg cu mama? Sau e ceva diferit la sangele de 16 ani?

Răspuns Câştigător
| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Probabil ca tu te simti in stare sa donezi sange, insa stiinta nu este de partea ta.

Atunci cand donezi sange, ti se iau aproximativ 450 de ml din corp. Oricat de mica ar parea, cantitatea este una destul de mare, aproximativ, 10-15% din tot sangele. Aceasta limita este impusa pentru siguranta ta, deoarece dupa ce donezi este posibil ca organismul tau sa nu aiba un raspuns tocmai potrivit la aceasta pierdere. Nu are nici o legatura cu faptul ca nu esti major.

Succes!

| vclaudiu7 explică (pentru Mandeliu):

Pai si totusi acum cu susta, nu ar accepta nimeni daca am 16? Oriunde as merge trebuie sa fiu major nu? happy

| Mandeliu a răspuns (pentru vclaudiu7):

Nu se risca nimeni, nu are rost.

| vclaudiu7 explică (pentru Mandeliu):

Oke, mersi frumos happy

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu stii cum sa mai faci rost de vreo scutire pentru la scoală?

| vclaudiu7 explică (pentru darrio2007):

Amuzant, te-ai gandit vreodata sa participi la iUmor?

| darrio2007 a răspuns (pentru vclaudiu7):

Da.

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici info utila:
"Femeile nu pot dona mai mult de 4 ori pe an, iar bărbaţii mai mult de 5 ori. „Nu este recomandat să doneze sânge persoanele care se află deja într-o situaţie vulnerabilă precum persoanele care au boli de inimă, endocrine, care au HIV, sifilis, TBC," spune Diana Stoica.

Pentru a deveni donator de sânge trebuie să îndeplinești următoarele condiții:
-vârsta să fie cuprinsă în intervalul 18-60 de ani;
-greutate peste 50 de kilograme;
-puls regulat, 60-100 de bătăi pe minut;
-tensiune arterială sistolică între 100 și 180 mmHg;
-să nu fi suferit în ultimele șase luni intervenții chirurgicale;
-femeile să nu fie însărcinate sau în perioada de lăuzie, în perioada menstruală;
-să nu consumi grăsimi sau băuturi alcoolice cu cel puțin 48 de ore înaintea donării;
-să nu urmezi tratament pentru diferite afecțiuni: hipertensiune, boli de inimă, boli renale, boli psihice, boli hepatice, boli endocrine;
-între două donări de sânge trebuie să treacă o perioadă de cel puţin opt săptămâni".

Donatorii nu trebuie să aiba sau sa fi avut urmatoarele boli:

hepatită (de orice tip)
TBC
sifilis
malarie
epilepsie si alte boli neurologice
boli psihice
bruceloză
ulcer
diabet zaharat
boli de inimă
boli de piele: psoriazis, vitiligo
miopie forte peste (-) 6 dioptrii
cancer

sursa:
http://www.ctsbucuresti.ro/conditii_admisibilitate.html

| Eireann a răspuns:

Daca vrei sa faci ceva bun eu sugerezi sa vorbesti cu parintii si sa iti expui clar optiunea ca, in cazul mortii tale, sa permita recoltarea organelor.

| DanTeSkies a răspuns:

Mai așteaptă puțin, după o să poți dona toată viața, ajutand foarte mulți oameni. Frumos gest din partea ta, bravo!