| AndreeaCristina1992 a întrebat:

Hei.La facultatea de litere din ce se da admiterea?
Este neaparat sa dai examenele din engleza? Ca nu prea stiu, si as vrea sa nu dau de ea laughing
Daca am licenta o sa iau salar bun? Adica salar de profesor normal? Si ca sa predai la liceu trebuie sa ai masterul?
Imi puteti da si alte detalii, va rog? Multumesc.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Admiterea e de la caz la caz (autonomia universitară)

"Daca am licenta o sa iau salar bun?" - NIMENI nu te plătește dacă ai o licență, fie ea și in rachete interstelare

"ca sa predai la liceu trebuie sa ai masterul?" da

| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Nu stiu cum e admiterea. Daca ai licenta, o sa ai un salariu de inceput, mic. Cu timpul, cand avansezi in grad, se mareste si salariul. Ultima etapa e doctoratul. Poti sa ajungi sa castigi si 7000 de lei sau daca ai norocul sa predai la facultate, mult mai mult. Ca sa predai liceu, iti alegi tu unde vrei sa predai. In functie de media pe care o sa o ai cand termini facultatea, ei o sa va repartizeze in locurile dorite.
Despre meserie... este una frumoasa, lucrezi cu multi oameni, de toate varstele, deci trebuie sa stii cum sa te comporti. Salariul este mic, dar daca faci asta din pasiune, nu trebuie sa iei asta in calcul. Poti sa mai faci si meditatii, deci ai de unde sa scoti.