| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Ma puteti ajuta si pe mine va rog? Am o problema la informatica si intampin cateva dificultati. Problllema suna cam asa:
Doua trenuri cu vitezele v1 si v2 si lungimilie L1 si L2 se apropie unul de celalalt in miscare rectilinie uniforma si linii paralele. Aflati timpul intre momemtul cand se in intalnesc si momentul depasirii complete.
Problema trebuie scrisa in pseudocod.Eu am scris doar atat big grin
real v1, v2,t
intreg d (distanta)
citeste v1, v2,d

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca o rezolvi din punct de vedere fizic nu mai ai probleme cu transpunerea in pseudocod

| awspam a răspuns:

Daca v1 si v2 se intalnesc, cum sa se depaseasca? mai scrie odata ca nu inteleg

| awspam a răspuns:

Dar daca iau dupa ce spui v2 intalneste v1 cu impartit +- l2 in paranteza din l1