| anonim_4396 a întrebat:

Hei, membri TPU!
Deci, chiar am nevoie de parerile catorva persoane, cat mai multe, daca se poate, intr-o privinta.
Pe 11 februarie este ziua mea si implinesc 18 ani. In concluzie, am de organizat majoratul.
Ideea e felul urmator:
Initial, unchiul meu mi-a recomandat un restaurant, cu DJ, unde putem dansa etc etc. Mi s-a spus ca pot alege intre bufet suedez sau ca fiecare copil sa aiba un meniu propriu. In ambele cazuri, trebuie sa ma duc sa le dau un nr de persoane pentru ca ei sa stie cate meniuri/cantitate de mancare sa pregateasca.
Mi s-a spus sa ma duc cel tarziu marti pentru a da un nr de persoane. Eu, celor pe care i-am intrebat, le-am spus sa-mi dea un raspuns weekend-ul acesta sau cel tarziu luni.
Acum, eu ma cam contrazic putin cu parintii mei. Referitor la buget...Nu dispun de unul extraordinar de mare, dar nu reprezinta asa cea mai mare problema, intrucat mi-as putea permite sa mi-l fac la restaurantul respectiv.
Problema e alta. Indiferent daca voi opta pentru bufet suedez sau pentru ca fiecare copil sa aiba meniul propriu, va trebui sa dau marti un avans. Iar parintii mei se plang de urmatoarea problema: daca ma trezesc ca din persoanele pe care le-am invitat acum, se vor trezi cativa care sa ma anunte cu cateva zile inainte ca nu pot veni? Pentru ca se pot intampla probleme neasteptate, care nu tin neaparat de ei, cum ar fi probleme de sanatate sau nu stiu... Plus ca, stiti cum sunt acum adolescentii din ziua de azi, unii sunt atat de rai incat, din simpla rautate imi pot da acum un raspuns afirmativ si sa am trezesc dupa ca nu mai vin, oamenii sunt imprevizibili.
Parintii mei mi-au propus sa ma duc cu persoanele care vor fi dispuse sa vina, undeva, intr-o cafenea sau la un restaurant/local, ca sa bem si sa mancam ceva. Cel putin asa, as putea sa rezerv locul si cu o saptamana inainte, nu cu o luna. Plus ca mi se pare mai comod astfel. Nu ar fi o problema daca cu o saptamana inainte rezerv masa pentru "x" persoane si sambata, cand ma voi duce cu ei, vor fi 2, 3, 4, 5 persoane in plus sau in minus. De asemenea, nu trebuie sa mai stau sa-i presez pe ce-i care i-am invitat sa-mi dea raspunsul atat de devreme, intrucat, dupa cum am spus, la o cafenea/local as putea sa rezerv o masa si cu o saptamana inainte.
Acum, as vrea de la voi un sfat, o parere. Intrucat sunt foarte indecisa.
As opta pentru cea de-a doua varianta, sa-i scot undeva in oras sa bem si sa mancam ceva, dar, de asemnea, o prietena mi-a spus ca ar fi mai bine sa mergem la restaurantul recomandat de unchiul meu, unde sa putem si dansa, pentru ca sa mergem pur si simplu sa stam la o masa, sa mancam sau sa bem ceva pot face si la o ocazie obisnuita, majoratul odata in viata il sarbatoresti.
Acum, ma gandesc poate gasesc ceva, o cafenea, un local mai mic si mai intim pe care sa il inchiriez, dar unde am putea si dansa si unde sa nu fiu presata sa dau un nr fix de persoane, unde putem comanda fiecare ce ii trece prin minte in momentul acela. Plus ca, referitor la bautura pot veni de acasa, iar de mancare as putea da comanda, de pizza de ex.
P.S: daca va ajuta, sunt din Galati. Poate imi puteti recomanda ceva, un local sau eu stiu...
Si v-as ruga, daca nu aveti o sugestie care chiar sa ma ajute, va rog sa va pastrati comentariile si injuriile pentru voi sau pentru cine aveti chef.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Ar fi ok la un local sau un club.
E mult mai ok la un local şi se găseşte şi acolo spaţiu unde poţi dansa şi petrece, cauţi ceva mai restrâns. Nu se merită să inviţi 30-40 de persoane şi să vină 10 la restaurant, după trebuie să te împarţi în toate părţile. Mai bine faci cu câteva cu care chiar te-ai putea distra şi ar fi o zi reuşită, decât cu multe şi sa fii foarte agitată.
Acum na, e alegerea ta.
Oricum.să ştii că părinţii tăi au dreptate cu restaurantul.
Poţi face şi acolo un bufet suedez + încă o pizza şi o băutură+ tort. Mie mi se pare mai ok aşa.
Baftă, distracţie plăcută şi la mulţi ani de pe acum!

| lovegirl15 a răspuns (pentru Neo12):

Multumesc frumos pentru urare si pentru sugestie! :*

| Neo12 a răspuns (pentru lovegirl15):

Te pup

| lovegirl15 a răspuns (pentru Neo12):

Acum, sa vad cum o sa ma hotarasc, intrucat sunt foarte indecisa. Cei care mi-au dat o parere au fost pentru prima varianta, sau oricum, pentru un loc unde sa mergem sa dansam. Bineinteles ca, la sfarsit au zis ca e alegerea mea si ca fac cum cred de cuviinta, dar...Mi-e foarte greu sa aleg. Nici nu vreau sa ma gasesc ca oamenii care imi spun ca vin, nu mai vin dupa, dar sunt constienta si ca la un majorat, ar fi dragut sa ai un loc unde sa dansezi, sa te zbantui...

| Neo12 a răspuns (pentru lovegirl15):

Înţeleg, dar dacă tu cauţi localul potrivit, sigur va fi frumos. Sunt sigură că există un loc unde poţi dansa şi unde poţi mânca. Nu cred că doar într-un restaurant există aşa ceva.
Ei nu se gândesc la banii cheltuiţi şi îi doare undeva.
Cum ai spus şi tu, pot să-ţi spuna că vin si pentru că sunt răi...
Nu se merită să cheltui bani degeaba chiar dacă e o zi importantă.
Ei pot să spună: hai mă las-o ca are bani şi nu contează, de aia nu mai pot eu ce face ea şi pnm
Sper că înţelegi ce vreau să zic.

| lovegirl15 a răspuns (pentru Neo12):

Nu sunt nici foarte bogata, sa nu ma intelegi gresit. Ambii parinti au venituri medii, asa ca nu-mi permit sa chem 40-50 de persoane si sa fac cine stie ce petrecere. Dar undeva, la aproximativ 20 de persoane, plus minus 3-4-5 persoane as putea chema, chiar daca as alege pentru prima varianta.
Eu m-am gandit la un local anume, insa sa vad daca pot realiza ce mi-am propus sa fac, cam la cat m-ar ajunge in total si daca si parintii sunt de acord, normal.

| lovegirl15 a răspuns (pentru lovegirl15):

Numai de m-as intelege vreodata cu ai mei... laughing

| Neo12 a răspuns (pentru lovegirl15):

Am înţeles situaţia ta materială. Eu ziceam că invitaţii nu se gândesc cât cheltui tu. Ei vin să se distreze, deci de asta nu se merită să cheltui foarte mulţi bani pe lucruri aşa aprost.
Cheltui şi tu acolo mai puţin, dar în acelaşi timp încerci să faci ce ţi-ai propus.
Dacă ştii cum să gestionezi banii şi timpul totul e perfect.

| lovegirl15 a răspuns (pentru Neo12):

Intr-adevar, ai mare dreptate! Eii, o sa ma decid eu in final desi, cred ca voi opta pana la urma pentru a-2-a varianta, si anume sa mergem pur si simplu la o cafenea sau la un local, ceva, si sa mancam si sa bem ceva, decat sa ma trezesc apoi cu surprize. Cui ii convine asa, bine, cui nu, asta este. Si cine va vrea sa vina, va veni indiferent unde il voi face.

| Neo12 a răspuns (pentru lovegirl15):

Ai dreptate. Dacă ei chiar îţi sunt prieteni vor veni oriunde, deci aşa că..contează să-ţi fie alături într-o zi specială.

| lovegirl15 a răspuns (pentru Neo12):

Intr-un fel, ar fi mult mai ok, zic eu, sa fim mai putini si intr-un loc mai restrans, decat foarte multi. Oricum, nici nu am invitat foarte multe persoane, cred ca in jur de 35, dar daca vom fi macar jumatate, sunt foarte multumita. Decat sa fim multi, iar apoi sa nu stiu unde sa ma impart...Mai bine ies intr-o zi cu prietenii, iar a 2a zi, cu rudele, parintii, bunicii si verisorii.

| Neo12 a răspuns (pentru lovegirl15):

Mai bine aşa, căci ce e mult, strică.