| andreeadenisa22 a întrebat:

Hei!
O sa fiu directa.
Deci, eu imi doresc sa fiu fotograf, imi place sa fac poze, sunt foarte creativa, si vreau sa stiu daca e greu sa ajung un fotograf macar foarte putin cunoscut? Dar, se castiga bine din asta? As vrea sa fiu fotograf, dar si politist, care e o meserie mai buna, imi plac ambele la fel? Eu m-am gandit sa fac amble facultati, voi ce ziceti?

11 răspunsuri:
| DozeCuVisse a răspuns:

Eu zic ca: Daca te faci fotograf si ajungi unul bun o sa castigi bine.Eu una imi doream tot fotograf. Dai la facultatea de drept si te faci ce doresti tu! :*

| mimiwewem a răspuns:

Da,cu fotografiile se câștigă foarte bine. Tu de unde ești?

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Nu-ti trebuie facultate, nici macar ca sa stii cum sa faci poze artstice dar pentru politie da.In nici una nu se traieste usor, ci in cel mai bun caz doar bine si ai noroc daca poti pune 1/5, 1/6 din salar de o parte lunar.Si mie imi place sa fac fotografi, mai ales pe ascuns, dar nu ma fac fotograf, pentru ca nu vreau s-o fac pentru altii pentru bani, sa fi ultimul in ierarhie la orice eveniment.Eu zic ca oricand un muncitor sau scultor e mult mai demn de respect pentru ca munceste faa de fotograf. Aparatul face toata treaba el nu face nimic.De alfel ca fotograf esti tot timpul dupa "sticla",tu esti pe margine,nu in centrul atentiei. Daca ai noroc sa ajungi in echipele speciale,la poltitie o sa ai parte de destula actiune.

Parerea mea,nici una nu e buna. Ajungi mult mai departe cu ingineria,medicina,arhitectura etc,sa stii sa faci ceva, ca oriunde mergi tu poti profesa ceva, cu orice meserie din domeniu juridic nu pera poti pentru ca esti invatat cu legile din tara ta s e greu sa te readaptezi, asta in fericitul caz in care cineva-ti recunoaste diploma si juristictia in afara granitelor tarii.

P.S. Este fata sau baiat? sunt foarte CREATIVA, dar si POLITIST!

| andreeadenisa22 explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Nu ma pricep deloc la matematica sa pot face alta meserie.winking

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru andreeadenisa22):

Sunt destule meserii care nu-ti cer matematica dar dupa mine fotografu' si popa sunt meserii pe care le-as desfinta. Oricum fotografu nu tare mai exista pentru ca toti au aparate, popii o sa pateasca la fel ca nu mai sunt locuri in biserici happy Fa ceva ce-ti place dar ceva sa stii face cu capul sau cu corpul, ca oriunde ai fi sa poti profesa.Fotografu,popa,vanzatoru nu stiu face nimic si toate pot fi facute de altii care stiu o meserie calumea.

| VladGH a răspuns:

Hei, poti sa le faci pe ambele. Dai la facultatea de politist, dar pentru fotograf iti trebuie doar citeva cursuri, nu iti ia mult timp.

| andreeadenisa22 explică (pentru VladGH):

Atunci cred ca voi face ambele facultati, in caz ca una dintre ele nu merge.

| VladGH a răspuns (pentru andreeadenisa22):

Ambele, ca-ci cind iti doreste ceva ce iti place cu adevarat, nu vei simti nici o greutate in a le face.

| andreeadenisa22 explică (pentru VladGH):

Asa este.

| artfoto a răspuns:

Un mare dezavantaj pe care il ai atunci cand te apuci de fotografie este ca nu gasesti locuri de munca in acest domeniu totusi poti incepe o afacere pe cont propriu iata o lista cu 40 de idei de afaceri in fotografie http://cabina-foto.blogspot.com/2018/09/castiga-din-fotografie.html