| AlixWeisz a întrebat:

Hei!
Puteți alege între două profesii: una care nu vă pasionează aproape deloc dar vă poate oferi un venit destul de bun și alta care vă pasionează extrem de mult dar nu vă garantează un post de muncă după terminarea studiilor.
Ce alegeți?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca voi alege postul care imi da bani si ma ajuta sa traiesc si sa supravietuiesc.
Cel putin o perioada pana strang destul, ca sa ma simt confortabil si apoi sa ma apuc de celalalt, ca hobby sau profesie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice faci din pasiune extrema asa cum descrii tu acolo e imposibil sa nu iti aduca si un loc de munca in final... pentru ca inseamna ca esti intr-adevar priceput in ce faci

| Delcatty a răspuns:

Prima varianta.
Am ascultat un speech interesant in care se argumenteaza de ce nu e buna a doua varianta. Suna ciudat, dar gandeste-te asa: ai o pasiune. Lucrezi la ea cand vrei tu, investesti cat vrei in ea, nu exista un sef sa te sacaie in legatura cu rezultatele si nu ai decat tu de pierdut daca nu iti iese ceva, nu niste posibili clienti.
Acum gandeste-te ca esti obligat sa iti pui in practica hobby-ul cu toate conditiile (sau o parte considerabila din ele) de mai sus.
Stii ce se intampla? Ti se ia rau de tot si ajungi sa nu mai fi atat de pasionat.
Iubitul meu a patit-o. Lucra la acea chestie zilnic din placere pana cand s-a angajat in acel domeniu. A durat ceva pana a pus mana pe ustensile din nou.

Cea mai buna varianta de job? Unul la care te pricepi. Nu neglija nici motivul financiar, sa fim realisti, trebuie sa fie ceva care sa iti permita sa iti platesti facturile. In multe cazuri, nu e nevoie sa te sperii ca nu o sa iti placa. Uneori, pofta vine mancand si iti va creste pofta de viata cand vezi ca esti eficient si treci peste provocari.

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Cea cu venitul. Nu de alta, dar ce as putea face fără bani? Logic vorbind. ‘)) Pasiunea o pot face paralel cu serviciul. ‘)