| NubleReapper a întrebat:

Hei salut, cum credeti ca pot invata auto-aparare sau box/kickbox acasa fara sa merg la antrenamente?

2 răspunsuri:
| Corina92 a răspuns:

Buna nu poti invata auto aparare acasa!
In primul rand pentru ca nu te poate corecta nimeni, nu ai un partener cu care sa practici acest sport..nu e de ajuns doar un sac.

| Segment a răspuns:

Sincer, nu prea cred că poți învăța. Eu practic kickbox de vreo trei ani si pot să-ți spun ca nu te prea învață auto-apărare, dar poți suporta mult mai ușor durerea si eventual înveți punctele slabe ale corpului uman, eventual si tehnici de eschivă, care când merg, când nu. Ai putea încerca karate, care sunt pur si simplu superbe si te învață si sa te aperi. Kickbox-ul e destul de dur si dureros, dar are si beneficii. Dacă le-ai practica pe amândouă ai deveni foarte mobilă si ai ști să te aperi foarte bine, eu asa am învățat. De acasă nu poți învață, îmi pare rău, dar apărarea nu se poate învăța fără practică.