| anonim_4396 a întrebat:

Hei, sper că am postat unde trebuie. În mod normal nu cer ajutor cu privire la site-urile de socializare dar aș avea nevoie cat mai repede de un sfat. As vrea sa știu ce măsuri se pot lua în legătură cu securizarea unui cont de Facebook. Persoana respectiva(fostul), care acum ceva timp era de încredere, îmi intră pe cont deși am luat toate măsurile de siguranță. Si-a băgat diferite emailuri si numere de telefon de recuperare pe care i le-am sters dar chiar și așa tot intra, pentru că din câte am văzut când un mail este scos de pe cont primești un mail pe adresa respectiva cum că acel mail a fost scos și de acolo poți face recuperare adică te lasă să schimbi parola. Apoi când am văzut asta m-am apucat să șterg mailurile de pe adresele respective că sa nu mai vadă când scot mailurile de recuperare și să îmi schimbe iar parolele. Dar chiar și așa tot continua sa intre. Nu știu cat de bine am explicat dar dacă are cineva idee de acest subiect va rog mult sa mă ajutați, nu mai știu ce măsuri sa iau, am incercat tot, am încercat să îmi șterg și contul dar nu s-a putut pentru că tot intra pe el. Deci va rog sa imi dați câteva idei dacă aveți, sau ce măsuri pot lua. Va mulțumesc.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Iti faci un nou cont de email pe Gmail.com si pui o parola mai lunga, pe care o scrii undeva sa o tii minte.
2. Intrii in FB si stergi toate adresele de email precedente, punand-o pe cea noua.
3. Schimbi parola la FB cu una noua si foarte lunga (cifre+ litere)
4. Nu mai dai NICIODATA parola si emailul tau de FB la nimeni!'
5. Toate schimbarile astea se fac in aceeasi zi, eventual in decurs de 30-60 minute.
6. Mergi pe contul fostului si il blochezi definitiv.
Daca ai facut tot ce am scris mai sus, el nu mai are acces la contul tau de FB deloc.
Nu uita!
Intai creaza-ti un cont de gmail nou si activeaza-l si apoi intra in FB si fa schimbarile!

| Renata07 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da dar degeaba fac mail nou daca atunci când scot celelalte mailuri ale lui el primește email cum ca mailurile lui de pe contul meu au fost eliminate și de acolo poate să dea recuperare, pentru ca are o rubrica în care scrie " nu am făcut eu modificarea asta", adică i s-a spart contul iar facebookul îl lasă să dea reset la parola fara sa bage mail sau altceva. Și așa face mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://web.facebook.com/......2253287296 nu am fost nevoită să folosesc vreodată această funcţie, dar în caz că nu oferă rezultate eu spun să nu te complici cu amănunte.O iei de la capăt.Şi apropos, nu ai cum să îţi ştergi contul de Facebook dăcă se tot intră pe acesta, pentru că nu poate fi îndeplinită condiţia celor x zile de la ultima logare.
În locul tău, aş lua-o de la capăt cu o nouă adresă de e-mail care să nu fie anexată la nici o altă adresă veche, aş alege o parolă care să nu aibă vreo legătură cu absolut nimic din ce ar putea şti şi alţii despre mine (nume, adresă locuinţă, date naştere, număr de mobil etc.). Intri pe contul cel vechi şi te dezabonezi de la tot, nemaiprimind newsfeed importanţa acestuia scade considerabil pentru cine îl mai utilizează cum nu te mai poate urmări de pe alte conturi. Dacă mai ai şi alte nelămuriri prv msg me.

| Renata07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred că o sa funcționeze daca mai dezabonez de la tot, pentru ca el o sa intre mereu indiferent de orice doar că sa mă verifice și să nu mă lase în pace.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Renata07):

In cazul asta, sfatul meu este sa stergi toate pozele, dar absolut toate, sa stergi toata informatia despre tine si sa lasi contul gol, dupa care pui o poza por no si FB-ul va bloca automat contul.

Din momentul ala, tu iti faci email nou pe Gmail si iti faci un FB nou, doar al tau. Imediat cum il faci, mergi pe pagina lui si il blochezi dinainte sa te vada sau sa se prinda... dupa care poti sa-ti contactezi prietenii si sa-ti dea prietenie.