| AvalohAlyn a întrebat:

Hei! Sunt un baiat destul de mare..de 21 de ani..si nu reusesc in niciun fel sa scap de timiditate...ma inrosesc ca un rac cand vorbesc cu o fata si cand vad un grup de baieti de varsta mea ma apuca frica si ma simt inferior fata de ei..am complexul ala de inferioritate.sad Nu am prieteni si nici iubita..desi as vrea.Cum fac sa scap de complexul de inferioritate si de neincrederea in propria persoana? Timiditatea se vindeca sau raman asa cu ea toata viata? Am vazut ca te nasti cu ea dar parerile sunt impartite.voi ce credeti? Ce ar trebui sa fac? Mereu am fost un baiat timid, mai retras si mai linistit..Insa asta ma face mereu sa pierd in viata...ce sa fac?sad E vreo sansa sa scap de timiditate?
Fara mistouri si raspunsuri inutile si pe langa subiect, va rog.Multumesc

Răspuns Câştigător
| anonima0101 a răspuns:

Baii straight face si eu sunt in aceasta situatie *si vorbesc serios* doar ca eu nu am 21 ci 16 da' ma rog *detalii*. Timiditatea nu este un lucru, cu care te nasti ci o dobandesti in timp. Si eu ma simt la fel cand intalnesc persoane noi sau cand incerc sa imi fac prieteni noi, ideea e ca de fiecare data cand ma simt inferioara sau ceva de genu' imi repet in gand ca nu am de ce sa ma simt asa, ca acele persoane nu sunt cu nimic mai bune decat mine. Am citit un articol recent despre timiditatea si cred ca m-am regasit in proportie de 95% dar am descoperit cum pot trece usor, usor peste aceasta stare. Cand esti timid gandesti prea mult si te gandesti ca daca spui ceva gresit o sa rada toti de tine, dar daca nu spui nimic o sa fie si mai rau * iti spun din propria experienta*. Trebuie sa fii tu insuti, sa iti prezinti opiniile\ideile etc. Depinde doar de tine daca doresti intr-adevar sa scapi de aceasta " boala".
Sper ca te-am ajutat in mare parte. *Pace*

17 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Uhm,si eu am fost timid cu draci, timid in ultimu hal, pe la 14 ani daca vedeam fete pe partea stanga, eu treceam pe dreapta.Ma roseam mai rau ca un trandafir. Anii au trecut, am ajuns pe la 18 ani, am inceput sa ascult rapp, am inceput sa ies in lume.Sa trec prin fel si fel de experiente. Unele umilitoare care mi-au aratat ca nu trebuie sa ma simt prost pentru unele intamplari, se poate intampla oricui.Altele m-au facut sa gandesc mai limpede,m-au facut sa imi dau seama ca daca nu fac eu ceva cu mana mea,nu mi se da nimic. Aveti grija, mare grija ce va doriti.O data cu tupeul capatat, timiditatea dispare(de tot sau marea majoritate a timiditati)Personal, parca mi-as dori sa mai fiu timid, sa am aceea varsta de 16 - 18 ani, cu mintea de acum blushing vaiii cat prapad as face laughing. Cand eram timid, si ma roseam, ma bufnea un ras dala bolnav de uitam si de timiditate si de tot laughing acum, am mai crescut si eu, trebuie doar sa vrei.Nu te mananca nimeni teoretic(practic daca dai peste o nimfomana, te cam musca la propriu) xD

| T0T a răspuns:

Nu poți scăpa niciodată în totalitate de ea dar reușești să o diminuezi desfășurând activități sociale și socializând prin diverse moduri.

| AvalohAlyn explică (pentru T0T):

Trist raspunssad Mercisad

| T0T a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Dar dacă te obișnuiești cu niște persoane suficient de mult și te apropii de ele acea timiditate față de acele persoane poate dispărea și pot să îți dea mai multă încredere în tine. Până la urmă așa ești, tu fă tot posibilul și să te accepte pentru ceea ce ești cine trebuie.

| AvalohAlyn explică (pentru T0T):

Da ..asta am observat si eu. in fata verisoarelor de exemplu am curaj sa vorbesc ..glumesc..pentru ca m-am obisnuit cu ele..am mai stat de vorba mai mult, dar cu una straina de abia scot o propozitie si ma inrosesc ca racul daca ma intreaba ceva. Unii zic ca timiditatea e din nastere si nu se trateaza iar altii zic ca se poate vindeca cu ajutorul gandirii..acum pe cine sa cred?

| T0T a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Asta o vei vedea singur. Timiditatea e cam din naștere dar poți și să o capeți în decursul timpului dacă ești descurajat foarte mult. Unii sunt mai mult timizi, unii mai puțin timizi și ăia mai puțin timizi pot scăpa de ea, dar la tine cam asta cred eu. Tu ești singurul care te poți convinge.

| T0T a răspuns:

Poate ție ți-a ieșit tipule dar nu iese la toată lumea.

| T0T a răspuns:

Uite că este posibil, nu încerca să faci pe deșteptul căci niciodată nu ne putem pune în pielea altcuiva.

| AirănMeidăn a răspuns:

ce naiba
presupun ca nici nu faci nimic in legatura cu asta, astepti sa iti dam.noi sfaturi asa cum faci in majoritatea cazurilor judecand dupa cate intrebari ai. du-te afara, fa-ti prieteni, nu e deloc greu
daca chiar atat de mult te seranjeaza timiditatea asta du-te si fa ceva in legatura cu ea, nu sta in continuare 24/7 pe TPU punand intrebari

| AvalohAlyn explică (pentru AirănMeidăn):

Mi-e frica.happy Mereu cand imi propun ceva sa fac dau inapoi fiindu-mi frica, rusine simtind nesiguranta..am un mare complex de inferioritate.fac ceva, citesc carti de dezvoltare personala..mai ies in parc cateodata..incepe scoala si o sa ma ocup foarte mult de ea...incerc sa socializez pe internet cu fete din orasul meu dar ce crezi? In realitate pot sa ma duc sa ma intalnesc cu ea? Timiditatea asta.tu nu stii cum e..si ma judeci inainte de a simti cum e sa fii in pielea mea.e usor sa zici du-te, fa-ti prieteni, socializeaza, nu e greu daca tu esti sociabila, ai prieteni si o gramada de incredere in tine.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru AvalohAlyn):

toate astea presupunand ca eu as fi sociala sau ca mereu am fost. probabil daca n-as stii despre ce e vorba nu as mai fr raspuns, zic si eu. cartile alea de dezvoltare personala n-o sa te ajute cu nimic. trebuie tu sa iti dai seama care e problema si sa te chinui sa o rezolvi, nu sa cauti rezolvarile in cartile alea pentru ca *aplauze* generalizeaza! unde e tipul ala care mereu spune sa nu mai generalizam cand ai nevoie de el?

| VibeTrix a răspuns:

Si eu sunt perfect la fel ca tine! Si eu vreau sa scap de timiditate, n-am prietene/prieteni..toata lumea profita de mine si apoi ma lasa balta. Stiu cum e..Eu am incercat sa scap de timiditate, dar nu pot. Eu nu cred ca se poate. Unele persoane zic sa ai incredere in tine si poti scapa de ea. Eu nu cred asta.adica eu nu am incredere in mine, si normal ca nu pot sa scap de ea! Poate tu esti altfel. Eu aveam...bine,asta e alta discutie. aveam ca un fel de depresie,voiam sa ma omor,aveam atacuri de panica, nu aveam prieteni, toata lumea ma ura. Am fost la psiholog si nu mai am absolut nimic momentam. dar sunt foarte timida si vreau sa ma duc iar la psiholog sa vad cu sa scap de ea. fa si tu asa happy sa vezi ca o sa scapi. Hai ca-ti mai spun ceva: Cand ridica putin doamna sau cineva tonul la mine, incep sa plang. odata era matusa mea in vizita la mine, iar eu am varsat o cana cu apa pe jos (parintii mei nu erau acasa si cand nu sunt acasa, sunt mai timida, zici ca eu sunt in vizita la cineva) si am inceput sa plang atat de rau..Cred ca te-am ajutat putin...scuze ca am scris asa mult si prost.

| AvalohAlyn explică (pentru VibeTrix):

Si eu am avut atacuri de panica si depresie..mai am putina si acum..Cati ani ai?

| VibeTrix a răspuns (pentru AvalohAlyn):

13..implinesc..dar aveam atacuri de panica de la 8 ani.

| Hitler666MD a răspuns:

Vrei sa-ti spun un secret : IESI AFARA DIN CASA.

| addda2a a răspuns:

Vei reusi sa scapi oarecum de timiditate socializand cu persoanele.Trebuie sa iti gasesit un grup al tau.Nu poti sta langa persoane care sunt energice daca tu esti linistit, cauta persoane cu care ai lucruri in comun.Bafta:*

| Alex_Andrei_1994 a răspuns:

Boss! Ai 21, la fel ca mine!
Asculta aici! Iesi! Iesi afara! Bea o bere, un suc, o orice! Am fost la fel ca tine in liceu. Toata clasa a 9-a nu am scos un sunet! Dupa ce am terminat a 9-a, am iesit in club si m-am intalnit cu colegii. Ne-am facut prastie toti.
Nu recomand sa te faci si tu prastie, dar in zilele astea numai asa te poti imprieteni laughing