| NoImage11 a întrebat:

Acum vreo câteva ore m-am certat cu cea mai buna prietenă a mea. Ea face crize de gelozie foarte des și de fiecare când mă vede cu alta fata pune 100 întrebari despre ea și se supără ca va fi inlocuita. Chiar dacă face chestiile astea, îmi e mila de ea pentru că nu mai are pe nimeni. Ce credeți că ar trebui să fac? Să încerc să ma împac cu ea?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

E o persoana toxica care doar o sa te traga in jos, n-o sa te lase sa te dezvolti si va fi mereu foarte egoista. Explica-i situatia cu frumosul, ca te deranjeaza cand face asa si ca daca te vezi si cu alte prietene nu inseamna ca vei renunta la ea. Daca continua sa faca asa, renunta pur si simplu sa mai tii legatura cu ea si ignor-o cand te intreaba de alte fete, pana la urma nu-i datorezi niciun fel de explicatie.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun ca merita sa o lasi suparata cateva zile, ca sa vada ce inseamna sa se comporte ca o proasta.
Lasa-o sa vina ea sa-ti ceara ieratre, pentru ca nu-i normal sa te duci tu la ea. da-i pace!
las-o sa realizeze ca s-a comportat necuviincios si total aiurea cu tine.

| mihai69 a răspuns:

Mai bine fără. Chiar ai chef de faze din astea zilnic?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Te-a cumparat de la targul de sclavi? Ai semnat ca vei petrece cat traiesti doar cu ea in celula? E de inteles frica ei dar nu trebuie sa se poarte asa, trebuie sa te respecte. Tu fii amabila, arata-i ca ai aeeasi pozitie fata de ea ca pana acum, eventual expica-i ca 3 prienene e mai bun decat 2 si in rest sa mai lucreze la ea sa-si schimbe comportamentul.

| Nemessys a răspuns:

,,imi e mila de ea pentru ca nu mai are pe nimeni".
Iti zic din propria experienta, las-o cateva zile si o sa-i para rau. Adica de ce sa stai tu sa te milogesti de ea si tot tu sa iesi cel/cea vinovat(a). DE CE NU IMI ZICI DACA ESTI BAIAT SAU FATA? rolling on the floor) Hm. cred ca din moment ce ai pus,, gelozie" presupun ca esti baiat dar,, cea mai buna prietena" zice altceva. Adica ca nu sunteti impreuna si cred ca esti fata...

Ma rog. urasc sa adaug adjjective si pentru feminim si pentru masculin.

Asa. deci las-o sa-si revina. Pentru ca tu daca tot incerci si incerci acum, ea inca are starea aia de nervi si o sa te respinga. Asa. peste o zi / doua, o sa fie mai calma si poate o sa-ti simta lipsa si o sa se intoarca la tine. Daca nu se intoarce, aia e. happy Tu nu esti cu nimic vinovat(a).

Deci ce ai prefera?

1. Tu: Imi cer scuze
Ea: Ok, te iert

SAU
2 Ea : Imi pare rau pentru ce am facut sad. Sper sa ma ierti
Tu: Ok

Eu cred ca mai bine e a2-a varianta laughing

| NoImage11 explică (pentru Nemessys):

Scuze pentru raspunsul tarziu, ideea e ca daca o las suparata cateva zile ea zice ca-s prietena rea si ca n-am tinut niciodata la ea si alte faze de genu'. Pana la urma i-am zis verde-n fata ca n-am chef de faze de-astea zilnic si ea a zis ca nu stiu cat de imprevizibila e, si mi-am dat seama ca asta cu "schimbatul" si cu "imprevizibila" e o mare minciuna, deoarece cu cateva zile in urma a zis ca s-o accept cum e sau deloc.
Totusi, acum cateva saptamani, ne-am impacat putin si atunci chiar am crezut ca s-a schimbat, dar nu...
Am vrut sa-mi fac niste spatiu-n memorie si i-am dat o poza cu mine si cu alta fata, i-am zis s-o pastreze pentru ca eu am fost nevoita s-o sterg. A facut ca toate alea ca cica eu fac poze cu alte fete pe ascuns si cand ies pe-afara nu-i spun si ei sa vina sa stea cu noi...
De-atunci am blocat-o peste tot si nu mai vorbim. Dar chiar sunt multumita de alegerea mea, fiindca sunt genul de persoana care se simte prost de la fazele astea, dar prost in sensul dat ochii peste cap...
E mai bine asa dupa mine