| AleAlexa6 a întrebat:

Am 14 ani si as vrea sa merg in Spania la niste rude cu avionul.

Acum intrebarea mea este: Poti merge si fara insotitor doar cu acordul parintilor[daca trebuie]?

Dau funda :*

4 răspunsuri:
| mimiwewem a răspuns:

Da,poți. Dar trebuie să mergi la notariat pentru acte.

| PiinkSmiile a răspuns:

Nu poate merge neinsotit. Si nu este vorba de procura ci de o declaratie pe proprie raspundere, data de parinti si autentificata de un notar public ori de o reprezentanta a Romaniei in strainatate, prin care acestia isi dau acordul ca minorul sa plece in strainatate si indica un insotitor major. Ca insotitor poate fi indicat si personalul de bord de pe un avion ori tren, precum si conducatorul auto, in functie de mijlocul de transport cu care va calatori minorul. Acestea sunt prevederile L.nr.248/2005 privind regimul circulatiei in strainatate a cetatenilor romani, art.30.
Pa!

| Alezina a răspuns:

Pai se poate. Ai nevoie numai de niste acte si gata happy. Funda

| Challenge a răspuns:

Din cate stiu eu nu poti merge neinsotita pentru ca esti minora happy