| Alex00990 a întrebat:

Am 15 ani, zilele astea am intalnit o fata pe Facebook care este la un liceu vecin si imi place de ea la nebunie. Din cate stiu eu ea nu are iubit, mie imi place de ea si vreau s-o invit in oras. Ideea e ca nu pare genul de fata serioasa si nu prea stiu ce sa fac. Eu voiam sa imi gasesc o iubita educata, eleganta, creativa si care sa nu fie usuratica, dar fata asta pare destul de usuratica. Ideea e ca totusi ma atrage, nu stiu ce sa fac, orice sfat e bine venit!
Multumesc!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da poti sa incerci ca aparentele inseala de multe ori. Poate e usuratica pentru ca asa crede ca va gasi mai repede o relatie vazand ca cele din jur asa castiga atentie.

| anonimg a răspuns:

Prietenia dintre un băiat și o fată se face doar atunci când amândoi sunt pregatiti pentru căsătorie. Altfel, sentimentele lor, trăirile lor, sacrificiile lor pentru susținerea acestei relații vor fi în zadar dacă cei doi se vor urca împreună în barca vieții și se vor lăsa condusi de valuri.
Prietenia fără ca să aibă țintă căsătoria, înseamnă naufragiu chiar de la început.
De aceea școlile sunt înțesate de inimi suferinde; si asta pentru că tinerii se ghidează în viață după sentimentele inimii, si nu după rațiune. Tinerii, pentru că nu sunt suficient de maturi, confundă pasiunea cu dragostea -care sunt lucruri de natură diferită. Dragostea este rațională; pasiunea nu.
Tu dar, ce vei face? Julieta îl întreba la un moment dat pe Romeo: "Este ținta ta căsătoria?"
Esti tu pregătit pentru căsătorie? Dar fata aceasta? Vezi în ea sotia ta si mama copiilor tăi? Dacă nu, atunci timpul acesta petrece-l pregătindu-te pe toate planurile pentru căsătorie. Casa, relația nu va trainică dacă nu va avea temelii solide. Dacă vei zice în inima ta: "Voi lăsa pe mâine, voi vedea eu ce voi face atunci când voi avea o prietenă", atunci să știi că nu vei fi fericit.
Este timpul să te pregătești pentru căsătorie încă de pe acum. Dumnezeu pe de altă parte pregătește fete cu un caracter admirabil; vei avea parte de una în funcție de interesul tău pentru viitoarea familie.

| Samariteanul a răspuns:

Am suferit dupa o astfel de fata care s-a despartit de mine pentru ca era prea usuratica si s-a dus cu unu care avea mai multi bani... sfatul meu, sincer gaseste-ti una educata si creativa, lasa-le pe astea usuratice ca o sa-ti distruga viata.

| Samariteanul a răspuns (pentru Samariteanul):

Toate au pi#da, dar inteligenta nu au chiar toate.