| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU! Am 16 ani și îmi place de un baiat mai mic decât mine (el are 15). Arată destul de bine pentru vârsta lui, mult mai bine decât unii de a 10-a. Nu stiu ce sa fac, dacă sa mai vorbesc cu el sau nu, fetele de vârsta mea au prieteni de 19-20 ani. Lumea va comenta "uite-o și pe aia e cu unul mai mic decât ea"

Astept cât mai multe păreri, multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai să o luăm logic. Statistic vorbind speranța de viață a femeilor este mai mare decât a bărbaților. Spre exemplu, în SUA, diferența este de 5(cinci) ani. Pe scurt, femeile trăiesc mai mult. De câte ori ai auzit de bărbați văduvi? Dar de femei văduve? Ei bine, tocmai de aia. Pentru că "tradiția" spune ca băiatul să fie mai în vârstă, pe când acesta și moare mai repede. Deci să spunem că bărbatul are 30 de ani și femeia 20. Ei bine bărbatul va muri la 75, pe când femeia va trăi până la 80, adică 15 ani de văduvie. Iar acest lucru e comun. În opinia mea este evident că e o logică nebazată, aș spune chiar eronată.
Personal, ca persoană de sex masculin, aș prefera din punct de vedere logic, la rece, o parteneră cu 1-2 ani mai mare. Desigur, în practică nu e chiar așa de simplu, când îți place de cineva nu mai stai să te gândești la aceste detalii sau să o iei logic, dar dacă ar fi o pură alegere bazată pe intenția de a maximiza sensul și succesul relației (pe termen lung sau foarte lung) așa aș alege.

Prin urmare nu mi se pare nimic greșit în preferința ta, mai ales dacă diferența de vârstă nu este vizibilă vizual sau mental. Gura lumii vorbește, dar uită-te la viețile lor. Au realizat ceva? Au cine știe ce relații frumoase? Unul de 19-20 de ani îl iei pentru bani și ca să te scoată la plimbări pe buletinul lui, acela poate profita ușor de tine.

Îți urez succes!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este arhicunsocut si dovedit stiitific, ca baietii se dezvolta un pic mai incet decat fetele de aceeasi varsta, in perioada puberattii.
Asadar, baiatul arata bine la 15 ani, dar probabil are creierasul unui copilas de 10-11 ani.
Tu asta vrei?
Sa iesi pe strada si prietene tale sa rada de tine, ca esti cu un copil mic?

| blairelovesmusic a răspuns:

Varsta e doar un numar.

| Rihanna20B a răspuns:

Dacă e mai puțin de un an diferența nu e nimic grav.
Nu te îndrăgosti doar dacă e frumos. Îndrăgostește te și dacă e deștept și are un comportament frumos. Dacă e asa poți începe sa vb cu el.

| ilovemonkey a răspuns (pentru Rihanna20B):

Dar vorbim deja, doar ca problema e gura lumii

| Rihanna20B a răspuns (pentru ilovemonkey):

Lumea vorbește indiferent dar când se plictisesc nu o sa mai zică nimeni nimic. Asa e viata. O sa caute alta victima și o sa i lase împace

| Alesia1234 a răspuns:

Lumea o sa te critice oricum si oricand, important e sa faci ceea ce simti tu, ceea ce iti spune sufletul.E viata voastra pana la urma...cred ca impreuna ati putea trece peste gura lumii daca tineti cu adevarat unul la altul si daca nu e doar atractie fizica.