| Alex00990 a întrebat:

Am 16 ani, sunt baiat si am niste complexe legate despre faptul ca sunt slab din punct de vedere fizic. Problema nu este ca nu mananc, ci probabil ca nu fac sala sau ceva, oricum nu vreau sa fac sala. Bun, si ma simt inferior oarecum fata de alti colegi, adica ei nu mi-au zis nimic dar ma gandesc ca se observa faptul ca sunt slab. Am o colega sportiva care are mana mai groasa ca a mea (si e muschi, nu grasime). Nu stiu, cum as putea sa scap de complexul asta? (Nu imi spuneti ca sa nu ma mai gandesc sau sa nu iau inseama, pentru ca nu merge).
Mersi!

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Sala, clar.

Sala + alimentatie speciala, care sa-ti asigure 1.5 - 2 grame de proteina/kg-corp zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As fi vrut sa imi spuna si mie cineva asta, cand eram de varsta ta.
Dar ti-o zic eu.
Profita cat mai poti, si fii slab. Fetelor le plac tipii slabi, nu aia grasi care abia se misca. In plus ai un atu ca nu obosesti asa de repede. O sa vezi, o sa ai timp sa te ingrasi, de la 25 ani in sus, si cand o sa faci titai burta de la mici si bere, o sa te uiti la pozele de cand aveai 16 ani si o sa zici, pfff ce barbat eram eu. happy ai tot timpul din lume si eu zic ca ai un avantaj ca esti slab.

| Tirisvald a răspuns:

Salut! Scapi usor de complex daca iti faci un program zilnic de flotari si abdomene. Nu te forta mai mult decat poti pentru ca vei claca fizic si imediat se instaureaza un blocaj mental. Cred ca daca faci cate trei reprize de cate 7-10 flotari pe seara ar fi suficient pentru prima saptamana si poate a doua.

Nu recomand sa pui piciorul in sala la varsta ta, mai asteapta macar 2 ani, nu e cazul. Vei gasi acolo saritori care sa-ti recomande "vitamine" pentru muschi, dar pe termen lung iti fac mai mult rau decat bine, de la probleme renale si irascibilitate pana la sexuale.

Trebuie nu doar sa mananci, trebuie sa mananci proteine. Carne rosie, piept de pui, lapte, iaurt, branza, oua. Vei avea nevoie de cateva sute de grame pe zi (proteina, nu cantitate de aliment). Posibli acum sa se fi schimbat ceva de cand aveam 16ani si sa fie shakeuri proteice mai ok pe piata, NU STIU! Daca aflii ca ar fi, foloseste-le ca sa ajungi la cantitatea de proteine de consumat zilnic, dar nu consuma doar shake. Acea cantitate de care ai nevoie zilnic o gasesti pe internet, sunt calculatoare pentru asa ceva in functie de greutate, varsta, etc.

Si n-ar fi rau sa urmezi un sport. Nu trebuie sa faci performanta, gaseste-ti un apropiat si cautati un teren de baschet (de exemnplu) pentru ca dezvolta mai multe grupuri de muschi, brate, trunchi si picioare. Gasesti in complex studentesc tei sau in parcul herastrau, str. Elena Vacarescu nr 15 (vis-a-vis). Asta e varianta gratis, daca vrei fa-ti abonament la inot si acolo te dezvolti bine.

Eu am facut ce-ti recomand mai sus la 16-17 si pe langa asta, bonus am luat si o gantera dupa care mai am si azi probleme cu articulatia la mana stanga pentru ca n-am stiut cata greutate sa pun pe ea, cate repetitii sa fac si au trecut ani buni de atunci, deci ai grija, poti face greseli de antrenament care sa-ti aduca mai multe neplaceri pe viitor. Floratile si abdomenele sunt sigure si vei vedea rezultate daca te motivezi sa te ti de treaba.

Mult succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Tirisvald):

Serios? cu flotari si abdomene pune muschi? Nu ar trebui macar sa lucreze tot corpul?

Si de ce "in fiecare zi", muschii se dezvolta in zilele de pauza.

Si nu mentionezi nimic de alimentatia speciala, sau vrei sa puna muschi doar cu exercitii?

| Tirisvald a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, serios, la 16 ani daca faci sala inhibi dezvoltarea oaselor. Cat despre alimentatie am mentionat, poate n-ai citit pasajul. Vad ca prin "alimentatie speciala, care sa-ti asigure 1.5 - 2 grame de proteina/kg-corp zilnic." ai detaliat tot ce se putea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Tirisvald):

Ok, arata-mi un articol medical care sa sustina aberatia asta. Chestia "sala inhiba dezvoltarea oaselor" e o mare CRETINITATE.

Eu la 16 ani faceam genuflexiuni cu 80kg in spate, pe coloana si am mai crescut 11 cm.

Ce sa detaliez, ca sunt vreo 100 de pagini de scris, i-am dat un punct de plecare.

Ma cert cu cineva care recomanda "flotari si abdomene" pentru muschi laughing

| Tirisvald a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu e cearta, e dezbatere.
Banuiesc ca te-ai documentat ca sa-ti sustii punctele de vedere, sa caut articole medicale pentru a-ti dovedi ceva ce stii mai bine nu-si are rostul.
Ca sa reiau ce a scris Cosmin, el a mentionat clar ca nu vrea sala. Scrie sus in enunt. Deci, tu ce ai recomanda acum plecand de aici? Tot sala? happy Eu am venit cu o solutie de mijloc, banuiesc ca nu vrea sa faca pachetele, iar flotarile si abdomenele de care tu razi ar fi zic eu suficiente.