| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi urgent in legatura cu profilul științe sociale. Din ce materii dau bacul? Ce materii se fac cel mai mult? Credeti ca e bine sa merg pe un profil uman? Subliniez,nu inteleg deloc chimia sau fizică,matematica sa zicem ca e ok la fel si biologia, imi place geografia, istoria si româna si asta m-a facut sa aleg un profil uman. Dar dupa asta ce facultate pot urma? Ce slujbă pot avea? Care sunt avantaje si dezavantajele profilului? Dacă nu, ce profil ar fi potrivit pentru mine? Răspunsul cel mai detaliat primește funda

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Clytia a răspuns:

Hei! Bacul dai la română și istorie obligatoriu, și la alegere dintre geografie, logică, psihologie, filosofie, economie. Cel mai mult faci română (eu fac 4 ore pe săptămână), engleză (3 ore), istorie (2 ore), franceză (2 ore), logică, geografie, fizică matematică, tic - la fel, câte 2 ore. Restul, chimie, latină, biologie, muzică, desen, etc. câte o oră pe săptămână. De ce nu ar fi bine să mergi pe un profil uman? Dacă îți place geografia, română și istoria, științe sociale ar fi cel mai potrivit profil pentru tine. E într-adevăr cel mai lejer profil, dar eu văd asta ca pe un avantaj pentru că vei avea mai mult timp pentru citit, pentru a învăța pentru bac. După poți da la orice facultate vrei, dacă îți place și te pricepi cât de cât în domeniul ales. Dar ca să-ți dau niște exemple, colegii mei vor să meargă la academia de poliție, la drept, psihologie, jurnalism, litere etc.
Dacă mai vrei să știi și altceva, ma poți întreba.
Mult noroc!

| Alexxaaa567 a răspuns (pentru Clytia):

Multumesc mult! Dar poti sa imi mai explici despre noile materii? Gen logica psihologie, economie si filosofie? O sa le fac pe toate din clasa a 9a? Sunt grele materiile? Si daca se face atât de putina matematica nu o sa fie cam greu la facultate?

| Clytia a răspuns (pentru Alexxaaa567):

Nu, nu o să le faci pe toate din clasa a 9a. Logică în clasa a 9a, psihologie în a 10a, economie în a 11a, și filosofie în a 12a. Sunt materii care mie îmi plac, nu sunt așa grele dacă înveți. Și în legătură cu matematica, depinde și la ce facultate vrei să dai după.

| Alexxaaa567 a răspuns (pentru Clytia):

Ok,Multumesc mult!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dai la română, istorie, și alegere geografie și toate științele umaniste pe care le faci în cei 4 ani
Dacă asta ți se potrivește acolo du-te, opțiuni sunt, tu poți să dai la orice facultate vrei, nu te încurcă absolut nimic dacă te pregătești suficient pentru admitere, liceul e un ajutor pentru facultate nu o departajare

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ce varsta ai?