| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de sfaturi sad Sunt intr-o situatie urata rau de tot si nu stiu ce sa fac. Sunt cu iubitul meu de aproape doi ani. Il iubesc enorm,inseamna totul pentru mine si niciodata nu as face ceva ca sa il ranesc. El este stabilit in strainatate, iar in acesti doi ani ne-am vzt in concediile lui si in vacantele mele, ori venea el acasa ori ma duceam eu la el.Pot spune ca avem o relatie destul de serioasa. Desi am doar 21 de ani am hotarat chiar sa facem si un bebe dorind sa ne concretizam relatia printr-o familie. Luna aceasta ne-am hotarat sa ne mutam impreuna.Zis si facut.Mi-am cumparat bilet de avion si cu maree nerabdare asteptam sfarsitul lunii sa plec si sa incepem o viata noua, impreuna. De cand a plecat din tara(mentionez ca a fost in tara de sarbatori si a plecat pe 5 ianuarie) mi s-a parut foarte schimbat,mai rece,insa am pus asta pe seama stresului si oboselii dobandite in urma locului de munca. Cu toate astea a fost de acord sa imi cumpar bilet si sa merg acolo la sf lunii. De cele mai multe ori mi s-a parut super incantat de faptul ca merg acolo. Am avut cateva discutii in contradictoriu, insa mi-am dat seama ca nu eu sunt motivul supararii lui. Cu siguranta se intampla ceva acolo(mai are cativa frati cu el). Vineri dimineata insa de la o discutie prosteasca, de la o gluma a inceput cu niste gelozii copilaresti care s-au transformat intr-o cearta oarecum.Desi recunosc ca am avut certuri si mai mari de atat. Dupa discutia asta mi-a inchis telefonul si de atunci noi nu am mai vorbit. Nu imi raspunde la mesaje,insa le citeste,il sun si imi respinge insa nu ma suna inapoi. Ieri si alaltaieri m-a sunat pe Facebook sa imi arate o nepotica de a lui micuta,insa nu a vb absolut deloc cu mine. Desi pentru mine Facebook-ul nu are nici o importanta,am observat ca nu si-a schimbat poza de profil, in care suntem amandoi. Ma gandesc ca daca ar fi vrut sa ne despartim mi-ar fi spus de atatea zile tinand cont de faptul ca e un tip direct, iar poza aia cu siguranta ar fi disparut. Am mai incercat sa vb mai pe ocolite cu cativa din familia lui si toti stiu ca eu ma duc acolo la sf lunii. Eu nu stiu ce sa cred, nu stiu cum sa-l mai iau ca sa vb cu mine. Nu i-am dat niciodata motive sa creada ca l-as fi inselat si niciodata nu am avut discutii serioase pe aceasta tema. Si plus de asta va asigur, la cum il cunosc eu daca ar fi banuit ca intr-adevar l-am inselat nu ar fi mai stat cu mine nici in ruptul capului. Imi trece prin cap sa renunt la a merge la el in conditiile in care noi nu am mai vorbit de atata timp. Voi ce credeti? Ce ar trebui sa fac? E prima oara cand face asa ceva si nu vb cu mine atata timp. Cel mai mult am stat fara sa vorbim o seara.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Relatiile la distanta sunt foarte dificile si cel mai greu moment este trecerea de la o relatie la distanta la una reala. Asa ca el poate fi speriat de asta. Nu stiu cine a facut mici gelozii, dar trebuie sa stii ca ele sunt inacceptabile intr-o relatii reala si chiar o mica gelozie poate distruge respectul si increderea construite in multi ani de zile. De asemenea nu ai spus ceva foarte important: din ce vei trai tu acolo. Daca te duci sa fii intretinuta de el saptamani la randul, poate chiar 2-3 luni, nu e ok si este una din cauzele problemelor voastre, fiindca oricat te-ar iubi, bucuria ii este umbrita de povara pe care o vei reprezenta (chiar daca este milionar). Daca ai deja un loc de munca si o sa incepi sa lucrezi intr-un interval decent de la ajungerea acolo (maxim doua saptamani), atunci asta nu este o problema.
E greu de aflat ce trebuie sa faci. Sa ii scrii un mesaj serios, dar nu isteric, in care sa iti ceri iertare daca ai fost geloasa sau a declansat cumva criza. Sa il asiguri ca mergi acolo ca sa ii fii sotie si egala si nu povara. Sa ii spui ca vei fi intelegatoare, ca stii ca e un moment foarte greu cu el si vei avea rabdare un an sau chiar mai mult ca lucrurile sa se aseze.

| Meow151 a răspuns (pentru Brigaela):

Multumesc pentru mesaj! Intr-adevar, cand am decis sa plec acolo a fost vorba ca voi merge sa fac un curs de limba si cat de repede posibil sa ma angajez ca sa luptam amandoi pentru o viata frumoasa impreuna. Daca i-ar fi fost frica sa faca pasul asta...de ce a mai acceptat sa imi iau biletul? Intrebarea asta ma macina cel mai mult.

| Brigaela a răspuns (pentru Meow151):

Fiindca isi doreste. Eu cred ca cursul de limba trebuia sa il faci demult, sa fie terminat cand ati vorbit prima data de plecarea ta acolo. Ai fost destul de nepasatoare, cred ca e cazul sa dai niste explicatii