| CrazyBeautifulSmile a întrebat:

Hei TPU,am o mica problema. Eu si cea mai buna prietena eram ca doua surori,sincer,cine ne vedea zicea ca suntem surori, semanan si ne intelegeam in toate punctele de vedere.Bine ca ne mai si certam ca e firesc, dar vara asta am avut o cearta destul de "urata" sa zic asa.Si tot ziceam noi ca nu mai are rost sa continuam sa fim prietene daca nu mai merge.Si am luat amandoua aceasta decizie.Dar pana la urma ne-am impacat fara sa vrem si am devenit din nou prietene.Am fost certate pentru aprox. o luna.Tot timpul mergeam una la alta si parintii nu aveau nimic impotriva,peste tot mergeam amandoua,treceam impreuna si prin bune si prin rele.Aveam o gramada de poze amandoua.Dar in timpul certei,ea a cunoscut o fata cu care s-a imprietenit foarte repede si cum tot timpul eram amandoua inainte,cand ne-am certat era tot cu fata aia. Apoi dupa ce ne-am impacat,am inceput din nou sa ne intelegem ca inainte,dar parca ceva s-a schimbat, nu mai e la fel...Parca mai des iese cu ea decat cu mine,si chiar daca nu ne mai intalnim zilnic ca si mai demult,tot ne intelegem,dar parca ma deranjeaza un pic ca se intalneste mai des cu fata aceea decat cu minesad. Acum pe ea o cheama peste tot,inainte si daca mergea sa isi cumpere ceva de la magazin sau la farmacie sau viceversa, mergeam amandoua.Acum merge cu ea.Si ma simt foarte prost ca petrece atata timp cu ea, chiar daca eu nu am nimic cu fata aceea.Si i-am zis si ei ca parca fata aia intervine in prietenia noastra si a zis doar sa am incredere in ea ca nu o sa ne stricam noi prietenia pentru ca iasa mai mult cu fata aia.Dar mai demult prietena mea avea o prietena foarte foarte buna, tot asa ii era ca o sora.Si de cand m-a cunoscut demuuuult pe mine, noi am devenit cele mai bune prietene.Si mi-e frica sa nu se intample la fel si acum,cu cat petrece mai mult timp cu fata aceea, cu atat se ataseaza mai mult de ea si nu vreau sa ne stricam o prietenie atat de pretioasa.Acum are o gramada de poze cu ea, cu mine nu si-a mai pus de foarte mult timp.Si mai demult cand avea doua lucruri la fel,de exemplu doua bratari : una mi-o dadea mie,si una ii ramanea ei,dar acum ii da una acelei fete si una mie,ca si cum ar fi sa avem eu si fata aia bratari la fel, dar eu nu prea am nimic in comun cu acea fata. Faza cu bratarile a fost doar un exemplu.Si in ultima vreme am avut vreo doua mici certuri,dar ne-am impacat,ca de obicei.Dar m-a deranjat ca in loc sa vorbesc cu ea la telefon sa discutam situatia,mi-o dadea pe fata aceea, care normal ca ii lua apararea.Si repet,oricat am fi incercat noi sa nu mai vorbim si etc.,soarta ne-a imprietenit din nouhappy. Mai demult imi zicea ca s-a saturat de toti prietenii falsi si ca ar vrea sa mai fie prietena doar cu mine, pentru ca restul erau falsi.In fine...Intrebarea mea este : cum sa fac sa fim din nou la fel de apropiate ca inainte si sa nu mai intervina fata aceea intre noi si sa isi petreaca timpul mai mult cu mine decat cu fata aia? Va multumesc anticipat :*!

4 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ia si tu initiativa si nu astepta sa fii doar invitata; eu asta am inteles pana acum

| CrazyBeautifulSmile explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Pai o mai chem si eu cateodata pe afara si mergem inca in multe locuri impreuna, dar parca totusi nu mai e ca mai demult sad. Si cateodata cand vine afara vine cu fata aceea si chiar ma deranjeaza, pentru ca eu daca vin cu altcineva spune ca nu mai vine afara daca sunt cu altcineva si nu stiu ce...si i-am zis asta.Dar ma rog, avem foarte foarte multe amintiri.Si inainte ea incerca sa faca cumva sa ne apropiem si am incercat si eu dar daca exista intre noi si acea fata...

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci, tipa aia nu are nicio vina ca prietena ta sta mai mult cu ea. Vina este a prietenei tale pentru ca nu incearca sa va trateze pe amandoua in mod egal. Iar daca ea nu vrea sa faca lucrul asta, nici dupa ce i-ai spus ca te deranjeaza, inseamna ca nu vrea si basta. Incearca sa iti mai gasesti si tu o prietena cu care sa stai, in special cand te simti data pe dinafara, eventual poate sa o aduci, daca o gasesti, in grupul vostru. Iti va fi mai usor si tie si nu te vei mai simti asa data la o parte.

| CrazyBeautifulSmile explică (pentru OoBunnyoO):

Iti multumesc de sfat,cand ma simt data pe dinafara,imi mai petrec cateodata timpul cu o colega,dar tot ma simt prost, ca stiu ca tot timpul mi-l petreceam cu prietena mea, iar acum...sad dar o sa incerc sa trec peste si sa ramanem prietene, dar cum zici tu, cand ma simt data pe dinafara sa imi petrec timpul si cu altcineva happy