| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema sa ii spunem asa. Mie si prietenei mele ne place acelasi baiat. Ea nu stie asta, ca eu ma simt "atrasa" de el again. Baiatul e nou, suntem in clasa a 10-a. Eu il cunosc de cand eram mici, dar el nu ma mai recunoaste. Toate fetele sunt moarte dupa el, dar la misto. Azi am vorbit cu prietena mea, si mi-a spus ca ii place de el, si ca e prima data cand s-a indragostit cica._. Okay, eu nu am spus nimic, pentru ca nu voiam sa-i stric dispozitia, parea foarte fericita. A spus ca ii e frica sa ii scrie, si ea se tot descuraja ca el nu s-ar uita la una ca ea. Dar ea e una din cele mai frumoase si destepte fete pe care o stiu, si i-am spus asta. Am incurajat-o, i-am spus sa-si faca curaj si sa vorbeasca cu el, sa-i scrie. A facut-o, ok, iar ea a spus ca o sa mearga la el in clasa si o sa vorbeasca cu el maine. M-a rugat sa vin cu ea, pentru ca nu o sa reuseasca singura thinking si da, eu am fost de acord. Era asa fericita, mi-a spus ca e prima data cand se simte asa, zambea incontinuu. Nu puteam sa ii spun ca si eu simteam la fel. I don't wanna hurt her or something. Dar ma raneste si pe mine, intr-un fel. Eu vreau ca ea sa fie fericita, asta ma bucura mult. E gresit ceea ce fac? Sa o sustin in continuare? Nu stiu. Eu sunt so timida si nu prea am stat in preajma lui. Mi-e frica sa-l intreb daca ma mai cunoaste si daca vrea sa fim prieteni din nou. Da, e stupid dar asta e.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Alegerea o va face baiatul respectiv in functie de ceea ce va considera el ca-i place, ca-l atrage, indiferent de comportamentul vostru. Sa stii ca nu e frumoasa cea pe care o consideri tu sau noi, ci aceea care ii place lui si pe care o considera el ca-i satisface dorintele. Ar fi chiar pacat sa strici o prietenie, din cauza unor presupuneri cu totul subiective. Multa fericire. happy

| Nemessys a răspuns:

Situatie destul de grea... Anyway. hai sa ne gandim. O luam pe variante.
1. Ce s-ar intampla daca i-ai zice baiatului cine esti si ce simti pentru el? Pai. prietena ta ar fi distrusa emotional, mari sanse sa inceapa sa te urasca si nu cred ca o sa mai fiti prietene si. nu esti 100% sigura daca acel baiat simte pentru tine ce simti si tu pentru el. Deci nu ai rezolvat nimic.
-Ce s-ar intampla daca toate aceste informatii ar ramane doar pentru tine? Pai. prietena ta ar fi fericita in continuare, tu poti sa-ti cauti alt baiat pentru ca nu cred ca ala are ceva foarte special cat sa nu poata fi inlocuit.
Cel mai bine ar fi asa: Mergi pe varianta 1 dar o combini si putin cu 2. Adica. ii lasi pe ei doi sa se cupleze si tu daca vrei poti sa-i reamintesti cine esti si sa fiti doar amici. Asta nu cred ca o s-o afecteze cu ceva pe prietena ta. Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar poate baiatul e deja indragostit de una. laughing
Prietena ta poate e doar foarte atrasa fizic de el, una peste alta ei nu si-au vorbit si daca nu exista chimia aia in conversatii e degeaba atractia fizica. E posibil sa ii treaca cum si tie e posibil sa iti treaca.
Nu cred ca ai nimic de pierdut daca ii zici cine esti.

| Enertx a răspuns:

Ai putea sa le dai putin timp sa se cunoasca daca o sa mearga lucrurile intre ei nu ar trebui sa te bagi. Dar daca el nu o place ai putea sa incerci tu cu el, nu vad de ce s-ar supara prietena ta daca pe ea a refuzat-o, nu e corect ca ambele sa aveti o sansa?