| Ana126890 a întrebat:

Hei TPU, am o problema enorm de gravă. Nu mai pot suporta deja. Sunt dependentă de prieteni. Cred. De mica am avut certuri in familie, in clasa, cu colegii. Pe la 12 ani am inceput sa cunosc persoane multe de care instant m-am atașat. Dar atat de tare... cu părinții nici la actual nu ma inteleg. Oricum, problema e ca daca o zi nu ies cu prietenii mei sau daca nu sunt înconjurată de multi oameni plang. Acum o fachappy. Ma gandesc cum ar fi sa ma uite toti, sa fiu iar singura. Imi e frica. Ce pot face sa fiu independenta? Simt ca gasesc afecțiune in cei din jur si am nevoie de supradoza. Cand sunt singura imi fac fel de fel de filme in cap. Sunt atat de bucuroasa ca am persoane aproape mie, dar in același timp imi e frica sa nu ii pierd pe toti intr-o clipa. De cateva luni sunt asa... multumesc

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Ai depresie si prietenii astia ai tai te ajuta sa o controlezi fara sa-ti dai seama. Cand ei "dispar" ramai tu cu tine si cu depresia ta si apar problemele.

| Dana2103 a răspuns:

Trebuie sa mergi la un control psihiatric. E o problema mintala.

| MPersephone a răspuns:

Cine esti tu fara prietenii tai? Cine esti tu atunci cand ramai singura, atunci cand nimeni nu te cauta. Te cunosti pe tine? Aceasta "dependenta" vine din evitarea sinelui, din incercarea de evadare din propria persoana.
Oamenii, din pacate, vin si pleaca. Tu vei trai cu tine toata viata, de asta invata mai intai sa fii atasata de tine, apoi de altii.