| elia01 a întrebat:

Am o problema si nu stiu cu cine sa vorbesc despre ea,deoarece nimeni nu ma ia în serios. De la un timp ma simt foarte rau, nu vad bine si mai ales atunci când sunt în mașină cu cineva...si ma uit la drum..parca vad totul ca în desene animate....ma ia amețeală repede, vad puțin în ceata.
Problema majora este ca eu nu mi-am continuat liceul din cauza parintilor mei ca m-au mutat in mai multe scoli. Cred ca 11 scoli si orase am schimbat pana acum, ultima oara am făcut a 8-a în Franța,am pierdut anul, apoi am facut iar a 8. a dar in Italia si n.am apucat s-o termin deoarece iar m-am intors in Romania. Am facut 6 luni din a 9-a in Romania si dupa iar m-a luat tata in Franta.
Eu acum numai vreau la liceu deoarece numai sunt in stare sa invat,m-am saturat,ametesc. Si nu stiu ce sa fac. Eu as vrea sa fac un curs de ceva...dar mi-e frica,dorm foarte mult,ma trezesc tarziu, mi-e greu sa ma trezesc la 7 dimineata. Am multe dorinte,vreau sa dau de permis cand voi fi mare,sa imi iau masina, sa am bani. Dar nu mai am curaj deloc. P.s am 16 ani. Va rog, ajutați-mă.

Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Cel mai probabil ai probleme cu ochii.

"Persoanele care acuză frecvent dureri de cap sau de ochi şi se pot simţi obosite când şofează sau fac sport pot suferi de miopie. Aceste persoane apropie foarte mult obiectele de ochi pentru a vedea. "

E doar un exemplu,poti avea alte boli,trebuie sa mergi la medic.
Intai,recomand sa te duci la cel de familie,sa te consulte, ii spui exact cum te simti, ce simptome ai, etc, iar el o sa te trimita unde o sa considere ca e necesar.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Incepe prin a merge la un psiholog cat si la un neurolog, pare o problema neuro.
Dupa ce rezolvi asta si vei avea ambitia necesara poti face mai multe lucruri decat crezi ca poti face acum!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai probleme deja cu ametitul, este bine sa faci investigatii medicale acum, poate te pui pe picioare, pentru ca la 18 ani nu-ti poti lua acrentul de sofer, daca esti ametit, vei fii eliminat medical.

| WaterDrop a răspuns:

Cel mai probabil ai rau de masina, atacuri de panica, lene si nu ai incredere in tine.

Cand mergi cu masina nu te mai uita pe geamul lateral ci doar in fata si respira adanc.Asta te va ajuta la raul de masina.

Atacurile de panica pot fi declansate de ideea ca trebuie sa mergi iar la scoala. lucru care ti se pare groaznic, dupa ce ai schimbat atatea.Trebuie sa te impaci cu ideea ca fara scoala nu prea poti sa faci acei bani pe care ti`i doresti cand vei fi mare si trebuie sa mai induri putin.Nu a murit nimeni din cauza scolii, deci vei fi bine si tu, doar ca ai avut ghinionul acesta. Termina macar liceul.

Lenea si trezitul tarziu pot fi rezolvate prin a`ti pune alarma la ora 7 dimineata zilnic, indiferent daca ai ceva de facut sau nu.Gaseste`ti ceva de facut, pe langa scoala.

Increderea in tine/lipsa de curaj poate fi lucrata prin socializarea cu alte persoane.Fa`ti prieteni noi, practica un sport, chiar te si poti angaja part-time.Fa activitati care iti dau ocazia sa socializezi cat mai mult, ca sa vezi ca nu te musca nimeni daca iti spui si tu parerea.

| elia01 explică:

La ochii nu am facut niciodata un control. Ii voi spune tatalui meu sa ma duca zilele astea.
Va multumesc din tot sufletul. Toate raspunsurile sunt ajutatoare. Multumesc inca odata