| Roxika97 a întrebat:

Am o problema. Si vreau niste sfaturi.
Acum 2-3 luni am inceput sa ma tai. La inceput o fost doar cateva, iar dupa un timp ..mainile mele erau pline de taieturi, erau unele peste altele. Mama e plecata din tara, si tata la fel, deci, nu mi-au vazut mainile. Oricum, acum nu ma mai tai, dar mi-au ramas foarte multe cicatrici. Si la sfarsitul acestei luni, mama vine acasa, + vine vara, iar eu am mainile distruse. Eu nu prea comunic cu mama. Pot spune ca nu prea ma cunoaste. Am o singura prietena, dar si ea, este la peste 2000km departare de mine, vorbim doar online, sau la telefon. Doar ei ii pot spune absolut tot. IN rest..Nu prea stie nimeni.

Mama ..nu stiu..sunt unele momente cand ma inteleg foarte bine cu ea, si altele, cand nici nu vreau sa o mai vad. Uneori imi doresc sa stie mai multe lucruri despre mine, si as vrea sa i le spun eu, fara sa afle de la altii ( cele mai mult lucrurui pe care le stie, le afla de la prietenii mei, din greseala ), si sa ne intelgem mai bine, dar. nu stiu, nu pot face asta. Imi este frica de reactia pe care o sa o aibe. Vara trecuta vorbeam pe mess cu prietena aia a mea, si mi-a zis ca vorbeste cu iubitul meu, si mama era langa mine, si a vazut ..si a inceput sa tipe etc. Asa face mereu, tipa la mine, si nu imi place, uneori ma tai cand tipa la mine. Am un frate mai mic, daca el ia o nota proasta sau face vreo prostie sau se loveste sau plange..etc, tot eu sunt de vina, si tot la mine tipa. Mie imi plac EMO, imi place stilul lor vestimentar, si parul. Mama nu e de acord ca mie sa imi placa EMO, spune ca sunt niste drogati, copii fara minte..etc.
Deci, revenind la taieturi, trebuie sa ii spun cat mai repede si nu stiu cum, imi e frica. Cred ca o sa imi spuna ca am facut asta pentru ca asa fac si EMO, etc. Vreau sa ma inteleaga ca nu e asa. UNele cicatrici nu o sa imi treaca deloc, le-a vazut si diriga si a zis ca nu sa imi treaca, sa nu mai fac, etc. Si mai multi au zis asta, deci, nu am ce face si trebuie sa ii spun. Va rog, ajutati-ma, cum sa ii spun?

Răspuns Câştigător
| DiyanAndorea a răspuns:

Eu zic sa ai curaj, ca mama ta sigur nu teomoara si nu te mananca.Ca sa iti fie bine, iti trebuie mult ajutor, mai ales de la parinti. Apropiete de mama ta. Daca tu nu o faci ea o sa creada ca nu o iubesti.A fi emo nu inseamna a-ti face rau sau a face rau.A fi emo inseamna doar a avea un alt look.Si mama ta tipa la tinedeoarece te iubeste si nu vrea sa patesti ceva rau.De aceea trebuie sa ii expici ca tu nuesti ca alti emo.Tu esi un emo mai original.Pana atunci, trateaza-te cu creme pune-ti leocoplast si, mai vezi.Dar in orice caz trebuie sa vorbesti cu ea, ca ea nu are de unde sa stie ce simti tu daca nu ii vorbesti.Fi deschis cu ea si vorbeste-i ca unui prieten si totul va fi bine.Incearca,caci incercarea moarte n-are! Si sa nu-ti mai faci rau, ca nu rezolvi ni mic!

| Roxika97 explică (pentru DiyanAndorea):

Sa ii spun acum? Multi zic ca daca ii spun acum se va speria.dar nu prea cred.

11 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Roxika,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odata si odata o sa vada asa ca mai bine sa ii zici tu, daca tot zici ca unele numai dispar. sunt curios daca nu esti emo la ce naiba te tai? nici la emo aia nu inteleg de ce, dar la tine e si mai aiurea
macar stii ca nu e bine ce faci? la 17 ani sar presupune ca ai minte

| Roxika97 explică (pentru anonim_4396):

Da, stiu ca nu este bine ceea ce fac. Am 15 ani.

| DiyanAndorea a răspuns:

Se va speria, va fi ingrijorata, ...nu conteaza.Tu trebuie doar sa-i spui.mai devreme sau mai tarziu tot o sa afle

| Roxika97 explică (pentru DiyanAndorea):

Dar si cum sa ii spun? Nu pot sa ii spun direct " M-am taiat, am mainile varza "... Si daca o sa ma intrebe de ce am facut asta? ce o sa ii zic? Nu pot sa ii zic ca am facut asta pentru ca ea tipa la mine..etc.

| DiyanAndorea a răspuns:

Spune-i ca ti-ai facut raudin cauza faptului ca ea nu te intelege si pentru ca nu ai sprijin, nu ai cu cine vorbi. Vorbeste cu ea usor, fara nervi. Daca o intelegi tu, sigur te intelege si ea.AI INCRE IN EA

| Roxika97 explică (pentru DiyanAndorea):

Da, multumesc pentru sfat! I-am spus.dar mai pe ocolite, cum se spune. ..ca deja se panicase.

| DiyanAndorea a răspuns:

Multumesc pentru funda!

| DiyanAndorea a răspuns:

Si cum a reactionat?

| DiyanAndorea a răspuns:

Daca nu a inteles, nu te panica, mai incearca, dar...nu stiu.Nu mai stiu cu ce sa te sfatuiesc ca, nu am fost intr-o situatie asemanatoare.Iti urez succes in continuare. Oricum, iti multumesc penyru funda! A fost pri, ea mea fundaaaaa! MS