| alexandraad a întrebat:

Am o relație atât de frumoasa și parca mi-e frica sa nu găsească pe altcineva mai bun. Îl iubesc enorm și sunt cam prea geloasa și posesiva. Ma tot gândesc sa nu apara cineva mai frumoasa decât mine și sa se îndrăgostească. El nu îmi da motive dar nu știu ce sa fac sa scap de teama asta.
Adevarul e ca el e la fel de posesiv (exagerează de multe ori) și super gelos și practic așa am devenit și eu. Am încredere in el dar parca înnebunesc dacă as sti ca mai e vreo fata prin jur sau depinde de situație. Mi-e teama ca s-ar putea plictisi și ar vrea ceva nou.
Ce sa fac? Vreau sa scap de teama asta.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| M2gd2R a răspuns:

In momentul in care esti prea posesiva si tot traiesti cu teama ca intr-o zi va gasi pe alta, pe langa faptul ca mai tare il indepartezi (fiindca il innebunesti daca ii si spui), te afecteaza si pe tine.
Ca sa iti explic putin cum funcționează lucrurile. Daca tu te gandesti ca nu te iubeste, ca te inseala, ca se poate plictisi de tine etc etc., apoi ii spui si lui chestiile astea si i le repeți si te vede ca ti-ai pierdut increderea in tine, clar tu te-ai schimbat fata de cum te stia el la inceput (adica persoana de care s-a îndrăgostit). Si de aici chiar o sa te insele, fiindca va cauta liniste si o femeie cu care sa se simta bine, nu una plina de complexe/gelozii/filme care de multe ori sunt doar in capul nostru.
Daca stai si te gandesti si invers, ai face la fel. Nu ai sta cu o persoana care nu vrea sa vada adevarul si faptul ca o iubesti.
Plus ca, din punctul meu de vedere, faptul ca afirmi ca il iubesti enorm, dar totusi esti foarte geloasa/posesiva etc., denota ca nu ai incredere in el, dar mai ales in tine.
"Dacă nu te iubești pe tine, nu le poți oferi iubire celorlalți."
Focuseaza-te mai mult pe tine, cunoaste-te, iubește-te, iar apoi ofera celor din jur.
Gandeste-te ca si daca e sa se ajunga la despărțire, bucura-te de ceea ce ai trait si traiesti impreuna cu el si mai ales, in acest moment intreaba-te tu, daca maine v-ati despărți, ai fost cea mai buna versiune a ta in aceasta relatie?
Daca raspunsul este nu, fii de acum înainte. Intelege-l si pe el cand are vreo nevoie si nu o interpreta cu partea geloasa din tine, ci cu cea iubitoare.
Evident, sunt mult mai multe lucruri de spus si de inteles aici, insa o recomandare pentru tine ar fi sa incepi sa scrii mereu cand te simti tensionata/geloasa/oricum si sa te intrebi "de ce simt acest lucru?". Fiindca daca vei "sapa" mai adanc si daca vei fi sincera cu tine, o sa descoperi lucruri foarte misto.

| alexandraad explică (pentru M2gd2R):

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Ai mare dreptate.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Fii frumușică și aranjată mai mereu în preajma lui și o să capeți și tu o oarecare încredere în tine și el având ce-și dorește acasă de ce ar face-o? mai ales dacă e un tip educat cu principii puternice. Eventual mai împărtășește-i din când în când frica asta a ta ca să-ți mai zică una-alta să te liniștească

| aditimus a răspuns:

Mutati-va impreuna.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este normal sa gandesti asa, in mare... multa lume gandeste asa cand vine vorba de persoana iubita, dar cu timpul o sa disparta aceasta parte si nu o sa iti mai faci atatea griji.

Deci raspunsul este timpul, altceva nu ai de facut, fie ca te stresezi, fie ca nu... timpul tot trece inainte, el o sa ramana langa tine si apoi nu o sa te mai gandesti excesiv la asta, iti garantez.

Numai bine! ^_^

| Andreeush a răspuns:

Gelozia si neincrederea distruge orice relatie.
Nu e bine sa fii posesiva fiindca iti faci rau. Orice relatie se poate termina la un moment dat iar daca tu iti creezi o obsesie doar tu vei avea de suferit.

| johnnny123 a răspuns:

"Am o relatie atat de frumoasa"
"Sunt geloasa si posesiva"
"Si el e la fel de posesiv si super gelos"
"Mi-e teama ca s-ar putea plictisi si ar vrea ceva nou"

Da, intr-adevar, suna ca o relatie foarte frumoasa si de viitor. Mult succes!

| siriusblack98 a răspuns:

Dar cat ai, 15 ani? Am mai avut eu o obsedata din asta care nu avea incredere de sine si traia cu impresia ca atunci cand vine una mai frumoasa, gata am si plecat de langa ea. De parca noi am cauta doar frumusetea la o persoana. Stai linistita, oricat de frumoasa ai fi, mereu vor exista inca 1 miliard de femei de 10 ori mai frumoase decat tine. Asa ca nici nu are rost sa mai traiesti cu frica. Daca voia una mai frumi, gasea pana acum.

| zilog a răspuns:

Dăi tu papucii că el sigur mai are și pe alta!
Ia pune tu un detectiv să se intereseze pe la cine trece el inainte sa vina acasa!
pentru ca un barbat frumos are doua trei
eu asa aveam mai multe cand eram tânăr si nelinistit!