| alexandraad a întrebat:

Am o relație super frumoasa de 1 an și 2 luni. Merge totul ok, doar ca sunt puțin cam confuza ca sa zic așa. Iubitul meu nu obișnuiește sa facă gesturi drăguțe sau sa cheltuiască bani, singurul cadou fiind de valentines day, o brățara, când aveam câteva luni de relație.
Nu vreau sa se înțeleagă greșit, nu sunt vreo materialista. Îl iubesc din tot sufletul meu. Este cam zgârcit de fel, se cam plânge ca nu are bani mai mereu sau ca vrea sa mai economisească și când zic zgârcit nu exagerez. Practic e pe banii părinților momentan. Sa fie asta un motiv?
Revenind, nu ma deranjează, dar parca ma satur câteodată sa aud ca nu are când de fapt el are. De parca as fi eu cea mai mare cheltuitoare.
De ziua mea, care a fost in mai, nu mi-a luat nimic pe motiv ca nu are bani.
A fost puțin nasol, gestul ar fi contat, dar am trecut cu vederea. Chiar nu as avea nevoie de o grămada de cadouri, pana la urma vreau doar iubire. Dar când văd la prietenele mele cadouri de la iubiții lor parca ma simt puțin nasol.
De ce oare sa fie așa? Chiar nu sunt cheltuitoare și niciodată nu i-am cerut sa ia nu știu ce, chiar nu mi-am permis și după atâta timp. De ce nu vrea sa cheltuie bani cu mine? Nu merit și eu?
Și pe lângă asta vreau sa zic ca întotdeauna țin cont de ceea ce zice și remediez orice problema când e cazul, comunicam mereu. E și super posesiv, gelos, eu nu mai ies fără el afara, singura cu fetele.
La fel, nu ma plâng, dar exagerează câteodată. Eu cred ca ma iubește mult, din ce zice, gesturi. Voi ce părere aveți?
Ce ar putea sa fie?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mi se pare foarte urât ce face, dacă chiar îi păsa îți făcea un cadou. eu de exemplu iubitului meu la aniversarea noastră am cumpărat o cutie în care am pus tot felul de mărunțișuri strânse care aveau legătură cu un anumit moment din relația noastră din acel an. Putea să-ți facă măcar ceva de genu dacă n-avea bani să-ți cumpere... Și tu zicică are situație financiară bună, poate doar vrea să pară. poate de fapt ai lui se chinuie cu banii, cine știe, da oricât s-ar chinui, chiar nu văd cum nici măcar o dată în an să nu fie în stare să facă rost de câțiva să-ți ia ceva. am avut un prieten în adolescență căruia îi dădeau părinții 10 lei pe zi sau la câteva zile și de ziua mea mi-a luat cercei swarovski, deci se poate dacă vrei. Acu e aiurea să-ți zic să te despați de el că e zgârcit, dar e un mare red flag... gândește-te cum ar fi o căsnicie cu un om ca ăsta care stă și numără fiecare bănuț. Păi ți-ar urla în cap că-ți cumperi un rimel cu 20 de lei laughing)

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu te-ar fi deranjat nu ai fi pus întrebarea.
Iubitul tău câți ani are?

| aXy99 a răspuns:

Tu ce cadouri i-ai luat pana acum?

| Nemessys a răspuns:

Hai ca ești simpatica laughing

Dacă nu te deranja chestia asta, nu mai puneai întrebarea. Dacă tu îmi spui mie ca ești 100% indiferenra când vine vorba de subiectul asta sa știi ca în primul rand ne minți pe noi dar în cel mai important caz, te minți și pe tine. Te deranjează dar spui ca de fapt nu te deranjează doar ca să nu îți pui chiar tu eticheta de materialista și sa nu te simți vinovata. Asa ca recunoaște ca te deranjeza, am dreptate? Nimeni, sau cel puțin eu nu o sa te fac materialista daca zici da.

Continuam. Ai zis ca ai o relație super ok dar deja ai evidențiat 2 probleme. Prima fiind cadourile și iubitul tău zgârcit iar cea de a 2a fiind faptul ca iubitul tău este gelos și nu ieși nicăieri fără el. Eu zic sa te mai gândești încă o data și încă o data pana îți dai seama ca asta este o problema super grava. Așadar îmi pare rău să te dezamagesc dar dacă chiar aveai o relație super frumoasa, nu mai veneai aici sa pui întrebarea asta. Nimeni nu vine pe TPU ca să spuna cât de bine o duce.

NEXT!,, merge totul ok, doar ca sunt cam confuza ca să zic asa". Confuza când cine vorba de ce anume?

Din moment ce este pe banii părinților îmi dau și eu seama ca nu are bani de cheltuit degeaba. Când o sa fie pe banul lui, atunci mai poți avea pretenții.

Trebuie sa înțelegi ca sunt banii lui și are dreptul sa facă ce vrea cu ei. El nu are nicio obligație sa îți ia ție cadou. Și de ți-ar spune verde în fata ca nu îți face cadou pentru ca nu vrea, nu pentru ca nu are, care ar fi problema?

Chestia asta cu zilele de naștere nu trebuie sa fie o obligație. Nu ar trebui văzută ca o data fixa în calendar în care el este obligat sa iti cumpere ceva. 14 februarie, 1 martie, 8 martie, ziua ta în mai, plus ca mai ai și alte zile de nume, plus cadou de crăciun. Nu crezi ca este cam mult?

laughing) dacă voiai DOAR iubire, nu mai puneai întrebarea asta și erai indiferenta.

,, dar când le vad pe prietenele mele ca primesc cadouri de la iubiții lor ma simt puțin nasol " laughing parca erai indiferenta și voiai doar iubire dar totuși te compari cu prietenele tale, ceea ce nu e un lucru ok și nu ar trebui sa o faci.

Revenind la ceea ce am zis mai sus. Ai spus ca este super gelos și nu ieși din casa fără el. Dar cine este el mai excat? Șeful tău? Încât sa decidă când ieși și cu cine? Oare chiar nu îți dai seama ca la capitolul asta ești ținută în cușcă?

Asa ca, îmi pare rău, dar ar trebui sa îți corectezi modul de gândire și sa nu te mai minți singura tocmai de teama de a nu fi judecata. E ok sa vrei sa cadouri dar nu e ok sa faci din asta un,, must to".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei!

Eu cred ca posesivitatea nu are nici o legătură cu iubirea si nu are ce cauta într-o relație sănătoasă.

Cat despre partea cu cadourile si cheltuit. Tu faci asta pentru el sau doar astepti sa o faca?

Cand esti intr-o relatie sănătoasă nu astepti nimic in schimb, oferi tu, oferă și el iar asta face ca relația sa meargă.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înseamnă că ăsta e felul lui de a fi: mai econom, posesiv şi zgârcit în atenţii şi daruri.
Asta nu înseamnă că nu te iubeşte ci doar că te iubeşte, cum se spune, în felul lui.